Dallime mes rishikimeve të "Përdoruesi:Armend/nënfaqe"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
[[Category:Favourite subject user templates|Mathematics]]
</noinclude>
==Koordinata polare==
Le të jetë dhënë një gjysmëdrejtëzë e orientuar të cilën e quajmë edhe bosht në një rrafsh të caktuar. Origjinën e gjysmëdrejtëzës do ta quajmë pol atëherë pozita e çdo pike të këtij rrafshi mund të përcaktohet me largësinë e saj nga poli dhe me këndin të cilin e formon rrezja e kësaj pike me boshtin polar.
 
Poli është analog me origjinën e sistemit koordinativ këndrejt, dhe rrezja nga poli me drejtim të fiksuar quhet bosht polar. Largësia ''r'' nga poli quhet '''koordinatë radiale''' ose '''rreze''', ndërsa këndi <math>phi</math> që rrezja e pikës e formon me boshtin polar quhet '''koordinatë këndore'''