Dallime mes rishikimeve të "Dushanbe"

1.792 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Dushanbe, që do të thotë "e hënë" në persisht, فارسی, është zhvilluara në vendin e një fshati të tregut të hënë, Dyushambe-Bozor, ish emrit të saj Dyushambe ishte një version rusisht i fjalë që ka kuptimin "e hënë" në persisht (du-du shanbe nga dy + shanbe e shtunë, lit. "ditën e dytë pas të shtunës"). Pas fitores së Ushtrisë të Kuq në Azinë Qendrore fshati u përmirësua në qytet në 1925 dhe u bë kryeqytet krijuar rishtazi i Republikës Socialiste Sovjetike Autonome Taxhike ose Tajik Republik Socialiste Sovjetike Autonome (Tajik ASSR). Pas transformimit të Tajik ASSR të Tajik Republikës Socialiste Sovjetike (Tajik RSS) në 1929, u riemërua Dyushambe Stalinabad, prej [[Joseph Stalin]]. Si pjesë e de-Stalinization nismës së [[Nikita Khrushchev]], qyteti u riemërua në Dushanbe 1961.
Sovjetikët shndërruar zonën në një qendër për prodhim pambukut dhe mëndafshit, dhe u zhvendosën me dhjetëra mijëra njerëz në qytet nga i gjithë [[Bashkimi Sovjetik]]. Popullsia u rrit edhe me mijëra taxhikë migrim në Taxhikistan pas transferimit të Bukhara Samarkand dhe në uzbekisht SSR. Një qytet i qetë dhe relativisht i begatë nën sundimin sovjetik, Dushanbe ka qenë shtëpi e një universiteti dhe një Akademie Shkencore Taxhike. Trazirat e rënda të ndodhur në shkurt 1990, Moska planifikoj të zhvendosen dhjetëra mijëra refugjatëve armen në Taxhikistan. trazirave Dushanbe të ushqyera kryesisht me shqetësimet në lidhje me mungesat e strehimit për popullsinë Taxhike, por kjo përkoi me një valë trazire nacionaliste që përfshinë Transcaucasia dhe shtetet e tjera të Azisë Qendrore gjatë epokës Gorbachev. Qyteti ishte dëmtuar rëndë si rezultat i Luftës Civile në Taxhikistan (1992-1997) që doli deri në popull pak pas pavarësisë së saj. Megjithatë me zhvidhimin e ekonomis taxhike Dushanbe u shndërruar në një qendër tregtare në rritje të shpejtë, kulturore dhe industriale. U ngritën monumentet dhe statujat përkujtimore të kaluarës Persiane iranian.
 
==Binjakëzime==
[[File:Dushanbe Vahdat Palace.jpg|thumb|right|300px|[[Palace of Unity|The Palace of Unity (Vahdat Palace)]]]]
 
* {{flagicon|Zambia}} [[Lusaka]], [[Zambia]] (1966)
* {{flagicon|Yemen}} [[Sana'a]], [[Jemeni]] (25 June 1967)
* {{flagicon|Tunisia}} [[Monastir, Tunisia|Monastir]], [[Tunizia]] (24 November 1967)
* {{flagicon|Austria}} [[Klagenfurt]], [[Austria]] (1972)
* {{flagicon|Pakistan}} [[Lahore]], [[Pakistan]] (15 September 1976)
* {{flagicon|USA}} [[Boulder, Colorado|Boulder]], [[ShBA]] (8 May 1987)
* {{flagicon|Afghanistan}} [[Mazari Sharif]], [[Afghanistan]] (13 July 1991)
* {{flagicon|Germany}} [[Reutlingen]], [[Gjermai]] (5 October 1991)
* {{flagicon|Russia}} [[Saint Petersburg]], [[Rusi]] (6 October 1991)
* {{flagicon|Iran}} [[Shiraz]], [[Iran]] (16 February 1992)
* {{flagicon|Belarus}} [[Minsk]], [[Bjellorusi]] (21 July 1998)
* {{flagicon|China}} [[Urumchi]], [[Kinë]] (10 September 1999)
* {{flagicon|Iran}} [[Tehran]], [[Iran]] (12 March 2001)
* {{flagicon|Turkey}} [[Ankara]], [[Turqi]] (11 December 2003)
 
==Lidhjet e jashtme==
{{commonscat|Dushanbe}}
* [http://www.dushanbepics.blogspot.com Dushanbe pictures through eyes of westerner]
* [http://www.traveltajikistan.com/maps/dushanbe.jpg Dushanbe street map]
* [http://www.iranica.com/articles/v7/v7f6/v7f641.html Encyclopedia Iranica article on Dushanbe]
* [http://www.wikimapia.org/#y=38570000&x=68780000&z=13&l=0&m=h Dushanbe on [[wikimapia]]]
* [http://www.tajik-gateway.org/index.phtml?lang=en&id=893 Tajik Web Gateway]
* [http://www.tajik-gateway.org/images/country/dusgerb_t.jpg Dushanbe City Coat of Arms]
* [http://www.boulder-dushanbe.org/ Boulder-Dushanbe Sister Cities]
* [http://dspace.dial.pipex.com/steam/asiawest.htm#Tajikistan Steam Locomotive in a Dushanbe Park near the main railway station]
 
[[Kategoria:Qytete]]
[[Kategoria:Kryeqytete në Azi]]
 
{{Link GA|uk}}
[[ace:Dushanbe]]
[[af:Doesjanbe]]
3.535

edits