Dallime mes rishikimeve të "Dushanbe"

33 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|shënim =
}}
'''Dushanbe''' (Tajik: Душанбе, Dushanbe, Dyushambe deri në 1929, Stalinabad deri në 1961), 679.400 (2008 est) banues, është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i [[Taxhikistani]]t. Qyteti në vitin 2008 numëronte 679.400 banorë. Dushanbe do të thotë "e hënë" në Tajik, dhe emri pasqyron faktin se qyteti u rrit në faqen e një fshati që fillimisht popullohej vetëm ditën e hënë sepse uatëherë haptehapej tregu.
 
==Historia==