Dallime mes rishikimeve të "28 Qershor"

8 bytes added ,  11 vjet më parë
*[[1709]] – Rusët mposhtën kozakët në Betejën e Poltavës.
 
*[[1776]] – Kolonistët amerikanë zmbrapsën një sulm britanik nga deti në Charleston.
 
*[[1911]] – Samuel J. Battle u bë polici i parë afrikano-amerikan në New York City.
 
*[[1914]] – Francis Ferdinandi dhe zonja e tij u vranë nga një nacionalist serb në Sarajevë të Bosnjës.
 
*[[1919]] – U nënshkrua Traktati i Versajës duke i dhënë fund Luftës së Parë Botërore, saktësisht pesë vjet pas fillimit të saj.
 
*[[1942]] – Trupat gjermane ndërmorën një ofensivë për t’i marrë nën kontroll fushat sovjetike të naftës në Kaukaz dhe në qytetin e Stalingradit.
* [[1944]] - Luftës së Velegllavës. Ndeshja e parë, më e madhe, e mbrojtësve të kufirit shqiptar me njësitë sulmuese të armikut komunisto‑çetnik serb, filluar me sulmin në pozicionet e Kikës
 
*[[1945]] – Gjenerali amerikan, Douglas McArthur, deklaroi se e kishte shuar rezistencën japoneze në Filipine.
 
*[[1950]] – Forcat koreanoveriore morën nën kontroll Seulin, Kore e Jugut.
 
*[[1954]] – Ushtarët francezë filluan tërheqjen nga provinca Tonkin e Vjetnamit.