Ndryshimi mes inspektimeve të "29 Qershor"

36 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: yi:29סטן יוני; cosmetic changes
v (roboti shtoj: yi:29סטן יוני; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Maj|Qershor|Korrik}}
 
== Ngjarje ==
* [[1960]] – Korporata britanike e emetimit, e njohur si [[BBC]], lansoi projektin e saj për televizionin e ri. Qendra Televizive do të ishte një [[“Hollywood”]] i vogël britanik krahasuar me atë amerikan.
 
* [[1970]] – [[SHBA]]-ja i jep fund ofensivës së madhe ushtarake në Kamboxhia.
 
* [[1974]] – [[Marina Estela Isabela Martinez de Peron]] zgjidhet femra e parë presidente e Argjentinës, duke u betuar si drejtuesja e re e Republikës së Argjentinës. Ajo mori këto përgjegjësi nga burri i saj president, i cili kishte telashe të mëdha shëndetësore. Ajo u bë edhe presidentja më e re amerikane.
 
* [[1981]] – Një sulm me bomba në selitë e Partisë Islamike të [[Irani]]t la të vdekur 72 persona.
 
* [[1995]] – Një mision amerikan i hapësirës i bashkohet një mision rus, duke kryer për herë të parë pas 20 vjetësh një aksion të përbashkët në kozmos. Dërgimi i dy astronautëve amerikanë në stacion rus të hapësirës “Mir” sinjalizoi një epokë të re bashkëpunimi.
 
* [[2001]] – Qeveria britanike njoftoi se një memorial kushtuar princeshës së [[Wales]], [[Diana]], do të ndërtohet në Hyde Park të Londrës. Diana vdiq pas një përplasjeje me makinë në [[Paris]].
 
* [[2008]] – [[Thomas Beathie]] bëhet mashkulli i parë që lind një fëmijë. Ai lind një vajzë pas ndërrimit të organeve gjenitale. Beathie ka njoftuar se është sërish shtatzënë.
 
== Lindje ==
 
* [[1798]] - [[Willibald Alexis]], letrar gjerman
* [[1982]] - [[Admir Vladavić]], futbollist boshnjak
 
== Vdekje ==
* [[1861]] - [[Elizabeth Barrett Browning]], letrare britaneze
* [[1945]] - [[Mustafa Busuladžić]], imtelektual boshnjak
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[CategoryKategoria:Qershor]]
 
<!--interwiki-->
 
[[ab:29 рашәара]]
[[war:Hunyo 29]]
[[xal:Мөчн сарин 29]]
[[yi:29סטן יוני]]
[[yo:29 June]]
[[zh:6月29日]]