Ndryshimi mes inspektimeve të "Compact Disc"

687 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: pnb:سی ڈی)
'''CD''' ose '''copact disc'''(lex. ''kompakt disk'') është audio disk digjital. Ky term është përdorur me kompetencë në disa lloje të disqeve të tjera, në të cilat ruhen tipe të ndryshëm të mediumeve.
Disketa tash se Fundmi Disketa ka dal nga perdorimi disketa ka kapacitet prej 1.44 MB mund te ruhen te dhena .
 
==Llojet==
{| class="wikitable"
|-
! Tipi i CD !! Akronim !! Përshkrimi
|-
| Kompakt disku me memorie vetëm për lexim (Read Only Memory) || [[CD-ROM]] || Ruan tipa të ndryshëm të mediumeve, skedarë dhe të dhëna, të cilat mund të hapen dhe lexohen por nuk mund të shkruhet në to.
|-
| Kompakt disku per regjistrim (Recordable) || [[CD-R]] || Mund të inçizojmë vetëm një herë, të dhënat nuk mund të redaktohen ose fshihen.
|-
| Kompakt disku për lexim dhe regjistrim (ReWritable) || [[CD-RW]] || Në këtë disk mund të inçizojmë më shumë herë .
|}