Ndryshimi mes inspektimeve të "DVD"

583 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: pnb:ڈی وی ڈی)
'''DVD''' ''(Digital Versatile/Video Disc)'' është një medium për inçizimin e imazheve lëvizëse dhe vidio dhe duket si [[CD]], por ka më shumë kapacitet dhe ka dal si zëvendësues i [[VHS]] ''(Video Home System)''. DVD më së shumti përdoren për filma artistik.
==Llojet e DVD==
 
{| class="wikitable"
|-
! Tipi i DVD !! Akronim !! Përshkrimi
|-
| DVD - vetëm për lexim(read only meory) || [[DVD-ROM]] || Ruan të dhëna, fragmente bashkëvepruese, audio dhe video,që mbështeten në DVD video dhe kompjuter format.
|-
| DVD - random Acces memory || [[DVD-RAM]] || Disk me mundësi të inçizimit, ngjajshëm me diskun, me mundësinë e rishkrimit rreth në 100 herë.
|-
| DVD Video || [[DVD-V]] || Read only DVD format që përdoret vetëm për filma
|-
| DVD Recortable || [[DVD-R]] || Inçizon një herë, depo për filma dhe të dhëna
|}
== Shiko edhe ==
* [[16:9]]