Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Britanisë së Madhe"

v
roboti ndryshoj: zh-min-nan:Liân-ha̍p Ông-kok kok-kî; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: zh-min-nan:Liân-ha̍p Ông-kok kok-kî; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Flag of the United Kingdom.svg|thumb|300px|Flamuri i Britanisë së Madhe]]
[[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore]] përdor si flamur kombëtar banderolën mbretërore të njohur si [[Flamuri i Unionit]] ose '''''Xheku i Unionit''''' <ref>Hansard Fourth Series Volume CXCII (192) pages 579-580 ''- formal announcement by the House of Lords''</ref><ref>[http://www.royal-navy.mod.uk/server/show/nav.3649 Royal Navy: Ship's Badges and Flags], see ''Union Flag''</ref>. Dizajni i Flamurit të Unionit daton nga ''Akti i Unionit 1800'' kur u bashkuan [[Britania e Madhe]] dhe [[Irlanda]]. Flamuri përbëhet nga ''Kryqi i Shën. Gjergjit'' (shenjti patron i [[Angli]]së), me tehe të bardha, kurse mbi të është vendosur ''Flamuri i Kalorësve të Shën Patrikut'', shenjti patron i [[Irlandë]]s , dhe mbi këto të dyja është vendosur [[Saltira]] e Shën Andreut (shenjti patron i [[Skoci]]së.
[[FiguraSkeda:Flags of the Union Jack.svg|300px|right|thumb|Krijimi i Flamurit Britanik duke përdorur kryqet e tri shenjtëve të [[Angli]]së, [[Skoci]]së dhe [[Irlandë]]s]]
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Britania e Madhe]]
* [[Flamuri i Anglisë]]
* [[Flamuri i Skocisë]]
* [[Flamuri i Uellsit]]
* [[Flamuri i Irlandës Veriore]]
* [[Flamuri i Irlandës]]
 
== Burime të dhënash ==
{{reflist}}
 
{{Evropa-flam}}
 
[[CategoryKategoria:Britani e Madhe]]
[[CategoryKategoria:Flamujt e shteteve të Evropës|Britania]]
 
[[ar:علم المملكة المتحدة]]
[[yo:Flag of the United Kingdom]]
[[zh:英国国旗]]
[[zh-min-nan:Liân-ha̍p Ông-kok ê kok-kî]]