Dallime mes rishikimeve të "Harri Holkeri"

25 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: yo:Harri Holkeri; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: es:Harri Holkeri)
v (roboti shtoj: yo:Harri Holkeri; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Holkeri2.jpg|left]]
{{UNMIK}}
'''Harri Holkeri''' i lindur në vitin 1937 në [[Oripää]], [[Finlanda|Finlandë]] është një politikan finlandez që ka pasur postet: Kryeministër i Finlandës 1987-1991 dhe [[PSSP|kryeadministrator i Kosovës]](PSSP), emëruar nga sekretari gjeneral i [[OKB|OKB-së]] [[Kofi Annan]], periudha: 2003- maj 2004.
Dha dorëheqje si kryeadministrator i Kosovës në maj 2004. Këtë ai e arsyetoi me gjendjen e tij shëndetësore, edhe pse besohet që kritikat që UNMIK-u mori pas trazirave të marsit 2004 ishin shkaku kryesor i dorëheqjes së tij.
{{Kryeadministratorët e Kosovës}}
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.unmikonline.org/srsg/formersrsg4.htm Biografia tabelare] në faqe të UNMIK-ut
<!--[[sq:Harri Holkeri]]-->
 
[[CategoryKategoria:Kryeadministratorë në Kosovë|{{PAGENAME}}]]
[[CategoryKategoria:Politikanë finlandezë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1937]]
 
[[da:Harri Holkeri]]
[[pl:Harri Holkeri]]
[[sv:Harri Holkeri]]
[[yo:Harri Holkeri]]