Dallime mes rishikimeve të "Kolosi i Rodosit"

v
roboti shtoj: en:Colossus of Rhodes
No edit summary
v (roboti shtoj: en:Colossus of Rhodes)
 
Vendndodhja gjeografike e Rodit ishte e privilegjuar për të tregtuar me Greqinë. Azia dhe Egjipti falë kësaj e shndërruan në qendrën tregtare më të madhe të Mesdheut Oriental. Mbreti Demetri i Poliarcetës, i njohur për eksperiencën ushtarake sidomos nëpër rrethinat, aq sa në të ardhmen ushtarakët do t’i referoheshin teknikës së tij duke e emërtuar "Poliarcetica", vendosi të sulmojë Rodin. Qyteti i rezistoi dhe Demetri u detyrua të tërhiqej. Për të festuar këtë triumf, qyteti vendosi të ndërtonte një monument për kujtim të Helios, zoti i diellit, në port. Punimet i udhëhoqi Cares Lindos. Në fillim statujën e veshën me hekur dhe sipër me pllaka bronzi. Më në fund, kur statuja përfundoi, kishte jo më pak se 32 m lartësi. Fama e saj solli udhëtarë nga e gjithë bota antike për ta parë. Me Kolosin e Rodit në atë kohë ishin 5 mrekullitë e botës që ishin ngritur mbi faqen e tokës, numër që erdhi duke u rritur. 56 vjet më vonë nga ndërtimi i tij në 223 para e.s., një tërmet e shëmbi Kolosin. Banorët e Rodit ndoqën këshillat e një orakulli dhe vendosën t’i lënë pjesët e tij atje ku ranë nga tërmeti. Dhe kështu u bë gjatë 90 vjetëve deri në 654 para e.s., kur myslimanët morën copat e bronzit si plaçkë lufte. Madhësia e statujës ishte e tillë saqë anijet kalonin mes këmbëve të tij. Kolosi i Rodit nuk ka nevojë për mitifikim, sepse u deshën më shumë se 2000 vjet kur njeriu arriti të bënte diçka më madhështore.
 
 
[[ar:أبولو رودس]]
[[arz:تمثال رودس]]
[[az:Rodoslu Kolosun Heykəli]]
[[bg:Родоски колос]]
[[bn:রোডস এর মূর্তি]]
[[bs:Kolos s Rodosa]]
[[br:Keurzelwenn Rodos]]
[[bs:Kolos s Rodosa]]
[[bg:Родоски колос]]
[[ca:Colós de Rodes]]
[[cv:Родос Колосĕ]]
[[cs:Rhódský kolos]]
[[cv:Родос Колосĕ]]
[[cy:Colossus Rhodes]]
[[da:Kolossen på Rhodos]]
[[de:Koloss von Rhodos]]
[[dv:ރޯޑެޒްގެ ކޮލޯސަސް ބުދު]]
[[et:Rhodose koloss]]
[[el:Κολοσσός της Ρόδου]]
[[esen:ColosoColossus deof RodasRhodes]]
[[eo:Koloso de Rodiso]]
[[es:Coloso de Rodas]]
[[et:Rhodose koloss]]
[[eu:Rodasko Kolosoa]]
[[fa:غول رودس]]
[[fi:Rodoksen kolossi]]
[[fr:Colosse de Rhodes]]
[[gl:Coloso de Rodas]]
[[he:הקולוסוס מרודוס]]
[[ko:로도스의 거상]]
[[hi:रोडेस कि विशालमूर्ति]]
[[hr:Kolos s otoka Roda]]
[[hu:Rodoszi Kolosszus]]
[[id:Colossus Rodos]]
[[is:Risinn á Ródos]]
[[it:Colosso di Rodi]]
[[ja:ロードス島の巨像]]
[[he:הקולוסוס מרודוס]]
[[ka:როდოსის კოლოსი]]
[[ko:로도스의 거상]]
[[sw:Sanamu ya Kolossos kisiwani Rhodos]]
[[la:Colossus Rhodi]]
[[lb:Koloss vu Rhodos]]
[[lt:Rodo kolosas]]
[[hu:Rodoszi Kolosszus]]
[[mk:Колос од Родос]]
[[mn:Родос арлын Гелиосын хөшөө]]
[[arz:تمثال رودس]]
[[ms:Patung Raksasa Rhodes]]
[[mn:Родос арлын Гелиосын хөшөө]]
[[nl:Kolossus van Rodos]]
[[ja:ロードス島の巨像]]
[[no:Kolossen på Rhodos]]
[[nn:Kolossen på Rhodos]]
[[pnbno:رہوڈزKolossen دا کلوسسRhodos]]
[[pl:Kolos Rodyjski]]
[[pnb:رہوڈز دا کلوسس]]
[[pt:Colosso de Rodes]]
[[ro:Colosul din Rodos]]
[[qu:Rodospi Kolossos]]
[[ro:Colosul din Rodos]]
[[ru:Колосс Родосский]]
[[scn:Culossu di Rodi]]
[[sh:Kolos sa Rodosa]]
[[simple:Colossus of Rhodes]]
[[sk:Rodský kolos]]
[[sr:Колос са Родоса]]
[[sh:Kolos sa Rodosa]]
[[fi:Rodoksen kolossi]]
[[sv:Kolossen på Rhodos]]
[[sw:Sanamu ya Kolossos kisiwani Rhodos]]
[[ta:ரோடொஸின் கொலோசஸ்]]
[[tg:Муҷассамаи Аполлон]]
48.038

edits