Ndryshimi mes inspektimeve të "Abuxha"

23 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: bo:ཨ་པུ་ཅ།; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bo:ཨ་པུ་ཅ།; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:aubnat.jpg|right|thumb|275x250px|Asambleja Kombëtare Nigerjane, Abuja.]]
[[ImageSkeda:Abujaair.jpg|Nnamdi Azikiwe International Airport|thumb|right|275x250px]]
[[ImageSkeda:Abuja skyline.jpg|Skyline Of Abuja Central District|thumb|right|275x250px]]
[[ImageSkeda:Abujab.jpg|Central Bank of Nigeria Headquarters in Abuja|thumb|right|275x250px]]
[[ImageSkeda:Abuja1.JPG|thumb|right|275x250px|National Communications Headquarters, Abuja.]]
[[ImageSkeda:abujad.jpg|right|thumb|275x250px|Abuja Residential Duplex in Asokoro District.]]
[[ImageSkeda:abujashop.jpg|right|thumb|275x250px|One of Abuja's smaller shopping centers.]]
[[ImageSkeda:abujapark.jpg|right|thumb|275x250px|Abuja Millennium Park.]]
[[ImageSkeda:Abuja stadium.jpg|275x250px|thumb|Inside Abuja Stadium]]
 
'''Abuja''' është kryeqytet i [[Nigeria| Nigerisë]]. Ai është i vendosur në qendër të Nigeriasë në territorin Capital Federal (FCT). Abuja është një qytet i planifikuar, i cili është ndërtuar kryesisht në vitet 1980 dhe u bë zyrtarisht kryeqytetit i [[Nigeria]]së më [[12 dhjetor]] [[1991]], duke zëvendësuar rolin e kryeqytetit [[Lagos]]. Sipas regjistrimit të 2006, Capital Federal Territorit ka një popullsi prej 778.567 banorë.
 
Abuja është e përbërë nga Aso Rock, një bllok guri 400-metër i lëmuar nga erozioni dhe ujit. Kompleksi presidencial, Asambleja Kombëtare, Gjykata e Lartë dhe shumë institucione të qytetit shtrihen në jug të shkëmbit. "Aso" që do të thotë "fitimtar" në gjuhën vendase i cili është zëvëndësuar nga Asokoro ("populli i fitores").
 
== Binjakëzime ==
[[bg:Абуджа]]
[[bn:আবুজা]]
[[bo:ཨ་པུ་ཅ།]]
[[br:Abuja]]
[[bs:Abuja]]