Dallime mes rishikimeve të "Gjuha polake"

262 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: arz:لغه بولاندى)
}}
 
'''Gjuha polake''' ('''polonishtja''' / polonisht: ''język polski'') është gjuha zyrtare e [[Poloni]]së. Nga gjuhët sllavike, gjuha polake është në vëndë të tretë nga gjuhët që kanë më shumë folës, prapa [[Rusishtja|rusishtes]] dhe [[Ukrainas|ukrainas]]. Këjo gjuhë i përket grupit [[Indoevropiane|indo-evropian]], në gjuhët perëndimore sllavike.
 
[[Kategoria:Gjuhë|Polake]]
140

edits