Ndryshimi mes inspektimeve të "Ropica"

855 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
 
Ne vitet e me hershme kishte qene nje burr i keti fshati dhe quhej Rrahim Zabergja, i cili kishte shpetuar Hoxh Brezhnicen me antare te familjes se tij, nga cetniket serbe dhe malazez ku duke kaluar rastesisht neper fshatin Breznic(ku ishte duke shkuar mysafir ne llap me atin e shaluar mire),has ne rrethim te hekurt te shkieve e Malazezve qe i kishin be Kulles se Hoxhes dhe te gjith anetaret e familjes mbrenda ne Kull,duke ja ven zjarrin per ti djegur per se gjalli te gjith. Sod e ate dite kendohet nga rapsod te ndryshem kenga e Hoxhe Breznices ku i kendohet keti trimi te asaj kohe Rrahim Zabergja, i cili i doli ne ndihem asaj familje.Dhe jo rastesishte thuhet ne vargje te asaj kenge;Pa gajret Breznica ish kan asnjo Hoxhes nuk poj ndihmon,mysafir nje po qellon o Rrahim Zabergja i kan than....per me shum mund ti referoheni kenges qe kendohet nga shum Rapsod Kosovar ''kenga e hoxh breznices''.....Rrahim Zabergja ishte edhe shok shum i mire i Bislim Bajgores i cili shpesh bente konak ne oden e Rrahimit ne F.sh Ropic,ishte shok i mire me Bajqinovcet, Mehemt Gradica madje e ka quajtur edhe si baba aq raporte te mira qe kishte me te. Ne kohen kur ne f.sh. Novosell(Maxhunaj) ku ishte bashksi lokale e f.sh. Ropic ne ate kohe behet ,,odbornik'' Kerst Jkovi nje anti Shqiptar i madh e ku motra e tij e quajtur Jana e martuar per Ceka Janackovicin ne f.sh. Ropic po ashtu nje anti-Shqiptar , si fqinje fillojn ta provokojn Rrahimin disa her dhe e detyrojn qe ti rrah deri ne alivanosje.Pasi qe merr lajmin Kersta i mobilizon shkiet e Novoselles per te ju hakmerr Rrahimit dhe ne naten kritike kur e rrethojn dhe fillon shkembim zjarri ne (viti 1933),Bislim Bajgora me shok ishte duke ardhe mysafir dhe i del ne ndihem dhe shkiet ikun duke mos e arrit ta realizojn uredherin e odbornikut te tyre......Rrahim Zabergja ishte i vetem pa asnje vella,ai u martua dhe gjithsej i beri dhjet djem e kater vajza. Kishte vetem nje axhe te quajtur Selman Zabergja,Selmani kishte tete djem ku njri nga ta me emrin Mehmet Zabergja u zhduk ne luften e dyte botrore pasi qe ishte CC-trup-ushtar Gjerman dhe kurr me per fatin e tij nuk eshte ditur sot e asaj dite. Edhe ne okupimin e viteve te '90 , kjo familje nuk shpetoj pa maltretime me 07.07.1992 e marte rreth ores 14-00,lagjes se Zabergjve i behet nje rrethim i hekurt nga forca te mdha policore serbo -cetnike ku per synim kishin shtepin e Qazim Zabergjes ne kerkim te djalit te tij Naim Zabergja nen akuzen se i kishte vrar dy polic shkije ne oret e hershme te mengjezit te po te njejtes dite ne Skenderaj (Serbicen e atehershme), dhe si per pasoj rrahet brutalisht deri ne alivanosje Qazim Zabergja ku i thyhen tri brinje , dhe i maltretohet e ter familja me perjashtim te djemve te cilet nuk ishin te pranishem ate dite ne shtepi, dhe ne pamundesi per ta kapur ndonjerin nga djemet e ne veqanti Naimin, ata fillojn gjahun e tyre per ta kerkuar ne te gjith farefisn qe kishte familja nag f.sh. Maxhunaj , VUSHTERRI, PRISHTINE MADJE DERI NE PRESHEVE.........
Djemet e Rrahimit ishin;
1. Avdi Zabergja-(ish ushtar i Shaban Polluzhes)-------------------Tash i ndjer.
Anonymous user