Ndryshimi mes inspektimeve të "19 Qershor"

37 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: ckb:١٩ی حوزەیران; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ne:१९ जून)
v (roboti shtoj: ckb:١٩ی حوزەیران; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Maj|Qershor|Korrik}}
 
== Ngjarje ==
* [[1886]] - Me nismën e Shoqërisë së Stambollit u hap shkolla e parë shqipe në [[Kosova|Kosovë]].
* [[2008]] - [[Hashim Thaçi]], kryeministër i [[Republika e Kosovës|Republikës së Kosovës]], në cilësinë e kryeministrit për herë të parë viziton [[Republika e Shqipërisë|Republikën e Shqipërisë]].
 
== Lindje ==
* [[1623]] - [[Blaise Pascal]], matematikan dhe fizikant francez.
* [[1933]] - [[Otto Barić]], tranir futbolli kroat.
* [[1978]] - [[Dirk Nowitzki]], basketbollist gjerman.
 
== Vdekje ==
* [[1949]] - [[Vlladimir Nazor]], shkrimtar kroat.
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[CategoryKategoria:Qershor]]
 
<!--interwiki-->
 
[[ab:19 рашәара]]
[[ca:19 de juny]]
[[ceb:Hunyo 19]]
[[ckb:١٩ی حوزەیران]]
[[co:19 di ghjugnu]]
[[cs:19. červen]]