Dallime mes rishikimeve të "4 Qershor"

36 bytes removed ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: ckb:٤ی حوزەیران; cosmetic changes
(I vjetër)
v (roboti shtoj: ckb:٤ی حوزەیران; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Maj|Qershor|Korrik}}
== Ngjarje ==
* [[781 p.e.s.]] – Vërehet për herë të parë [[Eklipsi i diellit]] në Kinë.
* [[1584]] – [[Sir Walter Raleigh]] krijon koloninë e parë angleze në [[Ishulli Roanoke|Ishullin Roanoke]] (tash [[Karolina Veriore]]).
* [[1615]] – [[Rrethimi i Osakës]] :Forcat e udhëhequra nga [[Tokugawa Ieyasu]] e marrin Kështjellën e Osakës në [[Japoni]].
* [[1783]] – [[Vëllezërit Montgolfier]] paraqesin publikisht ''[[montgolfière]]'' (balonin e tyre me ajër).
* [[1794]] – Trupat britanike pushtojnë [[Port-au-Prince]] në [[Haiti]].
* [[1859]] – Në [[Beteja e Magentës|Betejën e Magentës]], trupat franceze nën komandën e [[Louis-Napoleon]]it, mundin trupat austriake.
* [[1912]] – [[Massachusetts]] bëhet shteti i parë i [[United States|SHBA-ve]] që vendos pagën minimale për punëtorët.
* [[1917]] – Jipet për herë të parë [[Çmimi Pulitzer]]: [[Laura E. Richards]], [[Maude H. Elliott]], dhe Florence Hall marrin çmimin e parë për [[biografi]] (për ''[[Julia Ward Howe]]''). [[Jean Jules Jusserand]] e merr çmimin e parë për [[histori]] për punën e tij ''[[With Americans of Past and Present Days]]''. [[Herbert B. Swope]] e merr çmimin e parë për [[gazetari]] për punën e tij ''[[New York World]]''.
* [[1919]] – [[Të drejtat e femrës]]: [[Kongresi amerikan]] aprovon Amendamentin e 19-të të Kushtetutës së SHBA-ve, i cili garanton të drejtën e votës për gratë, dhe dërgohet në të gjitha shtetet federale amerikane për ratifikim.
* [[1920]] – Me marrëveshje të forcave botërore në [[Kongresin e Versajës]] në Paris, [[Hungaria]] humb 71% të territorit dhe 63% të popullatës.
* [[1928]] – Kryetari i Kinës [[Zhang Zuolin]] vritet nga agjentët japonezë.
* [[1940]] – [[Lufta e Dytë Botërore]]: Forcat naziste hyjnë në [[Paris]], për ta marrë qytetin vetëm pas 10 ditësh (14 qershor 1940)
* [[1943]] – Një grushtshtet në [[Argjentina]] e largon [[Ramón Castillo]]n.
* [[1970]] – [[Tonga]] e fiton Pavarësinë nga Britania e Madhe.
* [[1986]] – [[Jonathan Pollard]] deklarohet fajtor për spiunazh, për shitjen e të dhënave sekrete të SHBA-ve drejt Izraelit.
* [[1989]] – Pas vdekjes së [[Ayatollah]]ut, [[Ali Khamenei]] zgjedhet [[Lideri Suprem i Iranit]].
* 1989 – Një shpërthim i gazit bërthamor në afërsi të [[Ufa]]s, [[Rusi]], vret 575 njerëz, pasi qëdy trena hedhin shkëndija afër një naftësjellësi që rrjedh.
* 1989 – Viktimat e vrasësit [[Oba Chandler]] gjenden në [[Tampa Bay]], [[Florida]]. Chandleri nuk do të mund të kapet para vitit 1992.
* [[1996]] – Fluturimi i parë i [[Ariane 5]] ekplodon pas vetëm 20 sekondave pasi që është lansuar.
* [[2001]] – Pas masakrës në Pallatin Mbretëror në Nepal, hip në fron [[Gyanendra]], duke qenë kështu mbreti i fundit i Nepalit.
 
== Lindje ==
* [[1738]] - [[George i III]], mret iBritanisë së Madhe
* [[1816]] - [[Adele Muzzarelli]],këngë tar italiane
* [[1881]] - [[Natalia Gončarova]], piktore ruse
* [[1908]] - [[Jan Zdeněk Bartoš]], kompozitor çek
* [[1931]] - [[Antun Vrdoljak]], aktor dhe preoducent kroatt
* [[1947]] - [[Viktor Klima]], politikan austriak
* [[1955]] - [[Val McDermid]], romansier skocez
* [[1966]] - [[Cecilia Bartoli]], sopraniste italiane
* [[1975]] - [[Angelina Jolie]] - [[Aktore]] nga [[ShBA]]
 
== Vdekje ==
* [[1798]] – [[Giacomo Casanova]], avanturist italian
* [[1876]] - [[Abdul Aziz]], sulltan osman
* [[1941]] - [[Wilhelm II]], mbret i prusian
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[CategoryKategoria:Qershor]]
 
<!--interwiki-->
 
[[ab:4 рашәара]]
[[ca:4 de juny]]
[[ceb:Hunyo 4]]
[[ckb:٤ی حوزەیران]]
[[co:4 di ghjugnu]]
[[cs:4. červen]]