Ndryshimi mes inspektimeve të "Bioteknologjia"

19 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: uz:Biotehnologiya; cosmetic changes
v (roboti shtoj: gan:生物技術)
v (roboti shtoj: uz:Biotehnologiya; cosmetic changes)
'''Bioteknologjia''' karakterizohet nga teknologjia e proceseve biologjike duke përdorur organizma, apo pjesë e proceseve të tyre për prodhimin ose prodhimin e substancave të dobishme ose të tregtisë dhe shërbimeve për njerëzit (trajtimit të mbeturinave).
 
Termi nënkupton një gamë të gjerë të proceseve duke përdorur earthworms të prodhojë proteina nga prodhimi i gjeneve njerëzore, të tilla si hormon të rritjes. Në produktet bioteknologjia përfshijnë proteina farmaceutike, ushqime, detergjente, etj, ndërsa shërbimet përfshijnë një varietet të aplikimeve të trajtimit të mbeturinave të ujit dhe mbeturinave, si një diagnoze mjekësore, apo arritjet e terapisë gjenit premtues.
 
Edhe pse Bioteknologjia kushtëzuar është e fundit, pasi biznesi po aq i vjetër sa prodhimin e birrës nga fermentimi i elbit dhe prodhimin e bukës 9.000 vjet më parë në Babiloni.
 
Ajo ka aplikime të shumta në shkencat e shëndetit, mjedisit (p.sh. përdorimi i menaxhimit të mbeturinave) në Gjeorgji, në bujqësi dhe industri.
{{Teknologjia}}
 
[[Kategoria:Biologji]]
[[Kategoria:Shkencë]]
[[Kategoria:Teknologji]]
 
 
{{Teknologjia}}
 
[[an:Biotecnolochía]]
[[uk:Біотехнологія]]
[[ur:حیاتی طرزیات]]
[[uz:Biotehnologiya]]
[[vi:Công nghệ sinh học]]
[[war:Biyoteknolohiya]]