Dallime mes rishikimeve të "Mortal Kombat"

1.016 bytes added ,  11 vjet më parë
[[Scorpion]] e ka marr emrin nga akrepi,sepse edhe Scorpion ka një litar të mbreht që mund ta fus brenda në dorë dhe ta nxierr në sipërfaqe,por emri i tij i vërtet është Hanzo Sasori Hasashi.Scorpion është një neri i mbinatyrshëm,një herë Scorpion e vret Sub-zeron,ndërsa vëllai i sub zeros e vret Scorpion.Mirpo Scorpion ringjallet.Pasi ai ringjallet Scorpion e ka kokën skelet '''kafkë''' që mund të nxierr zjarrë.Por ai e mbulon kafkën me një maskë,dhe ai dukej siq kishte qenë.Ai ka rroba të verdha dhe fytyra nuk iu duket.Scorpion mund të bëj një hapsirë të njerr zarr nga toka,në mënyrë që armiku të merr flakë.Ai mund edhe të teleportohet(ti dal armikut prapa).Me litarin e Scorpionit ai mund tia ngul armikut dhe ta siell nga larg deri tek Scorpion.
Scorpion më parë ishte njeri i mirë që i shërbente klanit të tij,por Quan Chi vrau klanin e Scorpionit dhe i tha atij se e vrau Sub Zero.Kështu Scorpion duke ndjekur Sub Zeron ai mori qëllime të këqija.
 
== Lidhje te jashtme ==
 
* [http://www.gamespot.com/gamespot/features/video/hist_mortalk/index.html GameSpot's History of Mortal Kombat]
* [http://mortalkombat.wikia.com/wiki/Mortal_Kombat_Wiki Mortal Kombat Wiki]
* {{dmoz|Games/Video_Games/Fighting/Mortal_Kombat_Series|''Mortal Kombat'' series}}
 
[[Category:Lojra]]
 
 
[[ar:مورتال كومبات]]
[[bar:Mortal Kombat]]
[[bg:Mortal Kombat]]
[[ca:Mortal Kombat (saga de videojocs)]]
[[cs:Mortal Kombat]]
[[da:Mortal Kombat]]
[[de:Mortal Kombat]]
[[es:Mortal Kombat (serie)]]
[[fa:مورتال کامبت]]
[[fr:Mortal Kombat (série)]]
[[fy:Mortal Kombat]]
[[gl:Mortal Kombat]]
[[id:Mortal Kombat]]
[[it:Mortal Kombat]]
[[he:מורטל קומבט (סדרת משחקים)]]
[[hu:Mortal Kombat]]
[[nl:Mortal Kombat]]
[[ja:モータルコンバット]]
[[pl:Mortal Kombat (gra komputerowa)]]
[[pt:Mortal Kombat]]
[[ru:Mortal Kombat (серия игр)]]
[[fi:Mortal Kombat]]
[[sv:Mortal Kombat]]
[[tr:Mortal Kombat]]
[[vi:Mortal Kombat]]
[[zh:真人快打系列]]