Dallime mes rishikimeve të "Mortal Kombat"

18 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: en:Mortal Kombat; cosmetic changes
v (roboti shtoj: en:Mortal Kombat; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Raiden.jpg|236px|right|thumb|[[Desktopi|Raiden]]]]
'''Mortal Kombat''' (sq: ''beteja vdekjeprurëse'') është një lojë me shumë personazhe dhe ndonjë herë disa momente të frikshme dhe të mbinatyrshme. Sipas lojës janë xhirua dy filma Mortal Kombat dhe Mortal Kombat Annilation dhe seriali Motal Kombat Conquest dhe lojrat për [[PlayStation]]: MK1, MK2, MK3, ultimate MK3, MK triogy, MK4, MK gold, MK Deadlly Alliance, MK Deception, Mk Shaolin Monks, MK Armageddon, MK mytheyo:Sub Zero dhe DC universe vs Mortal Kombat.
 
 
===Reidan===
Reidan është personazh fiktiv i njohur si ''zoti i bubullimës'' i gjithësisë së mortal kombat është edhe mbrojtës i mbretërisë së Tokës. Raiden është i mençur dhe ka forcë të fuqishme.Ai është drejtues i shumë heronjve si:Liu Kang,Kung Lao,Jax,Sanya,Kitana,Johnny Cage...Reidan është vëllai i Shao Kahn,dhe i biri i Shinnokut.Reidan ka forcë të mbinatyrshme,vetëtimën,që më ktë forcë mung të bëj stile të forta.Reydan merr pjes në të gjith Mortal Kombatat përve MK1.
 
===Sanya Blade===
 
===Shao Kahn===
Shao Kahn është mbreti i jashtbotës,ai është gjthqka përveq pushtuesi i Tokës.Ai u mundua ta bëj këtë gjë një herë në Mortal Kombat Annilation,bashk me bashkshorten e saj Sindel,me disa kombandanta(luftëtar të Mortal Kombatit) dhe me mijra ushtarë.Ai ishte urdhëruar nga babai i tij '''Shinnok''',por u ndalua nga vëllai i tij,Reyden dhe grupi i tij.Në të vërtet ai mundet nga Liu Kang.Kahn ka një fuqi kumund të gjuaj bomba të gjelbërta,dhe ka një çekiq të fuqishëm.Ai ka pushtuar shumë teritore të jashtbotës,dhe ka thyer disa rregulla të MK bashk me Shang Tsungun(janë ringjallur).
 
===Shinnok===
* {{dmoz|Games/Video_Games/Fighting/Mortal_Kombat_Series|''Mortal Kombat'' series}}
 
[[CategoryKategoria:Lojra]]
 
 
[[ar:مورتال كومبات]]
[[da:Mortal Kombat]]
[[de:Mortal Kombat]]
[[huen:Mortal Kombat]]
[[es:Mortal Kombat (serie)]]
[[fa:مورتال کامبت]]
[[fi:Mortal Kombat]]
[[fr:Mortal Kombat (série)]]
[[fy:Mortal Kombat]]
[[gl:Mortal Kombat]]
[[he:מורטל קומבט (סדרת משחקים)]]
[[hu:Mortal Kombat]]
[[id:Mortal Kombat]]
[[it:Mortal Kombat]]
[[ja:モータルコンバット]]
[[he:מורטל קומבט (סדרת משחקים)]]
[[hu:Mortal Kombat]]
[[nl:Mortal Kombat]]
[[ja:モータルコンバット]]
[[pl:Mortal Kombat (gra komputerowa)]]
[[pt:Mortal Kombat]]
[[ru:Mortal Kombat (серия игр)]]
[[fi:Mortal Kombat]]
[[sv:Mortal Kombat]]
[[tr:Mortal Kombat]]