Dallime mes rishikimeve të "Nazareti"

13 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: ceb:Nazaret; cosmetic changes
No edit summary
v (roboti shtoj: ceb:Nazaret; cosmetic changes)
'''Nazareti''' ose Nazareth (në hebraisht נצרת - për shkrim shih gjithashtu drejtshkrimi e emrave biblike, në arabisht الناصرة, DMG to-Nasira) është një qytet në veri të Izraelit e Qarkut në rajon historik e Galilesë. Që mesjetës ishte i banuar kryesisht nga të krishterët arab.
Së bashku me motrën e saj Nazrat qytet-illite (נצרת עילית illite Natzrat, "Upper Nazareti") janë dy qytetet
rreth 120.000 banorë (në vitin 2005) ; të Nazrat-illite
 
Nazareti është një qytet shumë i vjetër dhe është sot
Myslimanët dhe të krishterët jetonin. Nazrat-illite është një shumë qytet i ri dhe është i banuar nga hebrenjtë.
 
== Weblinks ==
[[bs:Nazaret]]
[[ca:Natzaret]]
[[ceb:Nazaret]]
[[cs:Nazaret]]
[[cu:Наꙁарє́ѳъ]]