Dallime mes rishikimeve të "Albert II i Belgëve"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: bs:Albert II, kralj Belgijanaca)
[[Skeda:King Albert II of Belgium.jpg|thumb|right|Albert II (2005)]]
 
'''Albert II''' (i lindur më [[6 qershor]] [[1934]] në [[Bruksel]] ; më emer te plotë ''Albert Felix Humbert, Theodor Christian Eugen Maria''), që nga viti 1993, është i gjashti [[Mbret|Mbreti i belgëBelgjikës]] nga [[Dhoma e Saksonisë dhe Koburg-Gotha]]. Ai pasoi vëllanë e tij pa fëmijë më të moshuar të fronit [[Baudouin]]ose ne Hollandisht Baudewijn (1930-1993).
 
== Jeta ==
 
Albert II, Princi iPrinc Vasal, është themeluar në [[1934]] '''në Kështjellën Stuyvenberg''' në [[Bruksel]]. Ai është i biri i Mbretit të ri [[Leopold III.(Belgjikë)|Leopold III]] dhe gruaja e parë e të cilit PrinceshaPrinceshës [[Astrid enga SuediSuedia]] është nëna e tij, tashmë një vit që kur ka humbur jetën nga një aksident me makinë. Vëllai dhe e motra e tij janë [[Joséphine Charlotte e Belgjikë|Joséphine Charlotte]] ([[1927]]-[[2005]]) dhe Baudouin ([[1930]]-[[1993]]). Përveç kësaj, ai ka një tjetër vëlla prejnga babebabai [[Alexander]] (* 1942) dhe dy gjysmagjysmë-motra, Marie-Christine (* [[1951]]) dhe Marie-Esmeralda (* [[1956]]) nga martesa e dytë e babait të tij.
 
Në fillim të [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë botërore]], princi iku me vëllaivëllain dhe motra e tij e parë në [[Francë]] dhe më pas në [[Spanjë]]. Megjithatë, ata u kthyen në [[Belgjikë]] më [[1940]] ku dhe kakanë jetuar në [[Laeken]] dhe në [[Ciergnon]]. Më [[1944]] ai, babai i tij, vellai dhe motra shkojnë në [[Gjermani]] dhe më vonë në [[Austri]]. Pas çlirimit [[1945]] deri në [[1950]] familja jetoj në [[Pregny]] të [[Zvicër|Zvicrës]].
 
[[Skeda: 2 Euro belgique.gif | thumb | la | Albert II i Belgjikës në kartëmonedhëmonedhën metalike dy euroshe]]
Princi '''Albert''' është martuar në [[2]] [[Korrik]] [[1959]], me princeshën italiane [[Paola Ruffo di Calabria]] (l. [[1937]]). Me këtë, ai ka tre fëmijë, Princi trashëgimtar [[Filip i Belgjikës|Philipp]] ([[1960]] *), Princesha [[Astrid i Belgjikës|Astrid]] ([[1962]] *) dhe Princi [[Laurent i Belgjikës|Laurent]] ( [[1963]] *).
Nga [[1962]] në [[1993]] Albert ishte Kryetar Nderi i Bordit të Zyrës së Tregtisë jashtëmjashtme [[Belgjika|belge]]. Në këtë rol ai bënte më shumë se njëqind misione biznesi.
Nga [[1958]] në [[1993]] ai ishte kryetari i Kryqit të Kuq [[Belgjika|belg]], këtë zyrë pastaj e mori princesha Astrid, vajza e tij.
Mbreti Albert në [[1993]] siemerohet pasuesmbret ipas vëllaitvdekjes se vellait te tij Baudouin, i cili vdiqnuk kishte fëmijë pa fëmijë. Më [[9]] [[Gusht]] [[1993]] Albert II bëri betimin e tij në Kushtetutën [[Belgjika|belge]].
 
== Shih edhe ==
535

edits