Ndryshimi mes inspektimeve të "Albert II i Belgëve"

ska përmbledhje të redaktimeve
== Jeta ==
 
Albert II, PrincPrinci Vasal, është themeluarlindi në [[1934]] '''në Kështjellën Stuyvenberg''' në [[Bruksel]]. Ai është djali më i birivogël i Mbretit të ri [[Leopold III.(Belgjikë)|Leopold III]] dhe Princeshësgruas së tij të parë princeshës [[Astrid nga Suedia]] nëna e tijcila tashmëvdes një vitnje aksident kakomunikacioni humburnjë jetënvit ngapasi njëlindi aksidentprinci meAlberti makinëII. Vëllai dhe e motra e tij janë [[Joséphine Charlotte e Belgjikë|Joséphine Charlotte]] ([[1927]]-[[2005]]) dhe Baudouin ([[1930]]-[[1993]]). Përveç kësaj, ai ka një tjetër vëlla nga babai [[Alexander]] (* 1942) dhe dy gjysmë-motra, Marie-Christine (* [[1951]]) dhe Marie-Esmeralda (* [[1956]]) nga martesa e dytë e babait të tij.
 
Në fillim të [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë botërore]], princi iku me vëllain dhe motrën e tij të parë në [[Francë]] dhe më pas në [[Spanjë]]. Megjithatë, ata u kthyen në [[Belgjikë]] më [[1940]] ku dhe kanë jetuar në [[Laeken]] dhe në [[Ciergnon]]. Më [[1944]] ai, babai i tij, vellai dhe motra shkojnë në [[Gjermani]] dhe më vonë në [[Austri]]. Pas çlirimit [[1945]] deri në [[1950]] familja jetoj në [[Pregny]] të [[Zvicër|Zvicrës]].
535

edits