Dallime mes rishikimeve të "B"

70 bytes added ,  16 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
vNo edit summary
{{Kthjellim}}
==Shkronja '''B''' ==
 
{{ABC-ja}}
 
==Shih dhe==
*Në gjuhën shqipe është [[shkronja]] e dytë e alfabetit, me të shënohet [[gërma]] '''B''' e madhe e dorës.
*Si shkurtesë në kimi: B=Bor (borax)
*Si shkurtesë në matematikë: përdoretPërdoret zakonisht për emërtimin e bashkësive A, '''B''', C ...
----
{{ABC-ja}}
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
{{Wiktionary|Shkronja}}
 
[[Category:Gjuhësi]]
[[Category:Alfabete]]
[[Category:Shkronja|!]]
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[af:B]]