Ndryshimi mes inspektimeve të "Mariah Carey"

55 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: sk:Mariah Careyová; cosmetic changes
v (roboti shtoj: an:Mariah Carey)
v (roboti ndryshoj: sk:Mariah Careyová; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Mariah Carey5 Edwards Dec 1998.jpg|thumb|Mariah Carey]]
'''Mariah Carey''' ([[27 mars]] [[1970]] në Huntigon, [[Nju Jork]]) është një këngëtare e muzikës pop si dhe [[aktore]] amerikane.
Deri më tani ishte 17 herë në vendin e parë në top-listën e [[Billboard]]-it dhe është në [[ShBA]] për këtë arsye këngëtarja më e suksesshme e të gjitha kohërave. Me shitjen e më shumë se 230 milion albumeve është po ashtu këngëtarja më komerciale e kohës së sotme. Zëri i saj ka 5 oktava .
* 1991 - Mariah Carey:The First Vision (VHS)
* 1992 - MTV Unplugged (VHS)
* 1994 - Here Is Mariah Carey (VHS)
* 1996 - Fantasy: Mariah Carey at Madison Square Garden (DVD)
* 1998 - VH-1 Divas Live (DVD)
* 1999 - Mariah Carey Around The World (DVD)
* 1999 - Number 1's (DVD)
* 2005 - Live 8 - One Day One Concert One World (DVD)
* 2006 - Definition of a Diva (DVD) (prej 25 prillit 2006 ne ShBA)
* 2007 - The Adventures of Mimi Tour DVD
 
'''Këngët'''
 
* [[1990]] Vision Of Love
* [[1990]] Love Takes Time
* [[1991]] Someday
* [[1991]] I Don't Wanna Cry
* [[1991]] There's Got To Be A Way
* [[1991]] Emotions
* [[1992]] Can't Let Go
* [[1992]] Make It Hapen
* [[1992]] I'll Be There
* [[1992]] If It's Over
* [[1993]] Dreamlover
* [[1993]] '''Hero'''
* [[1994]] '''Without You'''
* [[1994]] Anytime You Need A Friend
* [[1994]] Endless Love
* [[1994]] All I Want For Christmas
* [[1994]] Joy To The World
* [[1995]] Fantasy
* [[1995]] One Sweet Day
* [[1996]] Open Arms
* [[1996]] Always Be My Baby
* [[1996]] Forever
* [[1997]] Honey
* [[1997]] Butterfly
* [[1998]] Breakdown
* [[1998]] '''My All'''
* [[1998]] Sweetheart
* [[1998]] '''When You Believe''' (duet me [[Whitney Houston]])
* [[1999]] I Still Believe
* [[1999]] '''Heartbreaker'''
* [[2000]] Thank God I Found You
* [[2000]] Against All Odds
* [[2000]] Crybaby
* [[2001]] Loverboy
* [[2001]] Never Too Far
* [[2001]] Don't Stop
* [[2002]] Through The Rain
* [[2003]] Boy (I Need You)
* [[2003]] '''I Know What You Want'''
* [[2003]] Bringin' On The Heartbreak
* [[2004]] U Make Me Wanna
* [[2005]] It's Like That
* [[2005]] '''We Belong Together'''
* [[2005]] Shake It Off
* [[2005]] Get Your Number
* [[2005]] Don't Forget About Us
* [[2006]] So Lonely
* [[2006]] Say Somethin'
* [[2006]] Fly Like a Bird
* [[2008]] '''Touch my body'''
* [[2008]] Bye Bye
* [[2008]] I'll be lovin'U long time
 
== Filmografia ==
 
* [[1999]] ''The Bachelor''
* [[2001]] ''Glitter''
* [[2002]] ''Ally McBeal''
* [[2002]] ''Wise Girls
* [[2003]] ''Death of a Dynasty''
* [[2005]] ''State Property 2''
* [[2006]] ''Tennessee''
 
== Lidhje të jashtme ==
 
* [http://www.mariahcarey.com/ Faqja zyrtare]
 
[[CategoryKategoria:Njerëz me ton absolut]]
 
{{Link FA|en}}
 
[[Category:Njerëz me ton absolut]]
 
{{Link FA|vi}}
 
[[sc:Mariah Carey]]
[[simple:Mariah Carey]]
[[sk:Mariah CareyCareyová]]
[[sl:Mariah Carey]]
[[sv:Mariah Carey]]