Ndryshimi mes inspektimeve të "Louis Jean Desprez"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{SC|Data|Artikulli ka nevojë për përmirësim gjuhësore. --~~~~}} thumb|Një portret i piktorit Louis Jean Desprez pikturuar nga Johan Tobias Sergel '''Lo...)
 
v
Me përzierje dinamike me mase afreske dhe me detaje gjeometrike abstrakte, në përputhje me tendencë franceze, ai kontribuoi në arkitekturën suedeze dhe filloj sërisht në klasicizmin të kohës së 1920-ë.
 
Pikturat i këtij piktori karakterizohet nga të njëjtën virtuozitet. Piktura "Gustav III merr pjesë në meshën në kishën e Shën Petrit në Romë" (1787), sikurse shumë tabloja beteje në veçanti skena nga beteja detare, karakterizohet me përzierja efikase, eleganca e penelatave dhe ndriçimi shumë dramatike.
 
[[Kategoria:Piktorë suedezë]]
449

edits