Ndryshimi mes inspektimeve të "Jugu (gjeografi)"

77 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: mhr:Кечывалвел ndryshoj: so:Koonfur)
{{Drejtimet kardinale01}}
[[Skeda:Compass Rose English South.svg|thumb|[[Busulla]] tregon jugun me '''S'''(south) të theksuar]]
'''Jugu''' është një nga katër drejtimet kardinale dhe është në anë të kundërt me [[Veriu (gjeografi)|veriun]]. Në botën [[Perëndimi (gjeografi)|perëndimore]], fundi hartës është jugu ; jugor është drejtimi duke mbajtur këndin e 180 °.
Vërtetë jug është drejtimi drejt fundit të jugut është qendra rreth të cilit rrotullonet [[toka]], e quajtur si [[Poli i Jugut]] i vendosur në [[Antarktik]].