Dallime mes rishikimeve të "3 Maj"

10 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
* [[1494]] - Detari spanjoll [[Cristoforo Colombo]] zbuloi një ujdhesë të cilën ma vonë u quajt [[Xhamajka]].
* [[1841]] - [[Zelanda e Re]] shpallet koloni britaneze.
* [[1877]] - Nën kryesinë e atdhetarit [[Abdyl Frashëri]] u formua [[Komiteti i Janinës]].
 
== Lindje ==
* [[1903]] - [[Bing Crosby]], këngëtar dhe aktor amerikan
* [[1912]] - [[Alaudin Frashëri]], agronom shqiptar shqiptarë
* [[1916]] - [[Asim Zeneli]],
* [[1928]] - [[Musa Gashi]], gjeograf shqiptarshqiptarë
* [[1931]] - [[Ekrem Myrtezai]], akademik shqiptarshqiptarë
* [[1937]] - [[Agim Krajka]], kompozitorë shqiptarshqiptarë
* [[1951]] - [[Afrim Spahiu]], kinematografë shqiptar shqiptarë
* [[1964]] - [[Agim Ramadani]], shkrimtar shqiptarshqiptarë
 
== Vdekje ==
 
* [[1616]] - [[William Shakespeare]], shkrimtar anglez.
* [[1936]] - [[Kanan Maze]], Herohero i Popullitpopullit, ushtarak
 
== Festa dhe përvjetore ==