Ndryshimi mes inspektimeve të "10 Maj"

6 bytes added ,  9 vjet më parë
korr.
(korr.)
 
== Ngjarje ==
* [[1497]] - [[Ameriko Vespuçi]], detari italian niset në udhëtimin e tij të parë drejt Botës së Re.
* [[1997]] - Nga tërmetin në [[Irani]]n lindor humbën jetën rreth 1.500 njerëz.
* [[2010]] - Autoritet e Serbisë konfirmuan gjetjen e një varreze masive me trupat e 250 shqiptarëve, në Rashkë.
 
* [[1876]] - [[Ivan Cankar]], letrarë slloven
* [[1962]] - [[David Fincher]], regjisor, producent filmi dhe aktor amerikan
* [[1950]] - [[Sabri Hamiti]], shkrimtar shqiptarshqiptarë
* [[1955]] - [[Kemajl Shaqiri]], ushtarak shqiptarë
* [[1960]] - [[Bono]], vokalisti i bendit [[U2]]
 
== Vdekje ==
* [[1981]] - [[Ali Bakiu]], fotograf shqiptarshqiptarë
 
== Festa dhe përvjetore ==