Ndryshimi mes inspektimeve të "Abdurrahim Buza"

16 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Abdurrahim Buza.jpg|thumb|Abdurrahim Buza]]
'''Abdurrahim Buza''' lindi më [[22 dhjetor]] [[1905]] në [[Shkupi|Shkup]] në një familje gjakovare; vdiq më [[1987]]. Në moshën tetë vjeçare mbes jetim dhe patrioti [[Bajram Curri]] kujdeset për shkollimin e tij. Regjistrohet në shkollë në [[Shkodra|Shkodër]], në [[Tirana|Tiranë]] dhe në [[Shkolla Normale e Elbasanit|Normalen e Elbasanit]]. Pastaj fiton bursë dhe me [[1928]] dëgjon një vjet në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Torino]]. Studimet e rregullta i kryen në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Firence]] pranë artistit Galeleo Kinit më [[1933]] kur kthehet në [[Tirana|Tiranë]]. Në vitin [[1933]] ishte ndër pedagogët e parë të Shkollës së Vizatimit në Tiranë. Më [[1947]] u punësua në Liceun Artistik ''Jordan Misja'' ku punon si pedagog i vizatimi dhe më vonë nëndrejtor.