Ndryshimi mes inspektimeve të "Lugthi"

5 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: vec:Stómego; cosmetic changes
v (roboti shtoj: vec:Stómego; cosmetic changes)
Muri I lukthit ka musculature te lemuar, ten dare ne tri shtresa:
 
· Shtresa e jashtme me muskuj longitudinale;
 
· Shtresa e mesme me muskuj rrethore
 
· Shtresa e mbrenshme me fije muskulore te pjerrta
 
Ne anan e mbrenshme lukthi eshte I mveshur me mukoze te trashe e cila eshte e ndare ne fusha gastrike, ku hapen kanalet e gjendrave te lukthit. Ne lartesi te lakut te vogel mukoza formon pale qe percjellin rrjedhen e lakut dhe formojne rugen e shkurter neper te cilin rrjedhin lengjet drejtpersedrejti ne (pillorus) ku lukthi eshte I mbushur me ushqim. Ne murin e lukthit gjejme dy gersheta nervore vegjetative (gersheta muskulore dhe ajo submukoza), me fije nervore simpatike she parasimpatike (nga nervus vagus)
[[uk:Шлунок]]
[[ur:معدہ]]
[[vec:Stómego]]
[[vi:Dạ dày]]
[[xal:Элкн]]