Ndryshimi mes inspektimeve të "2 dhjetor"

3 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
==Lindje==
 
*[[1944]] - [[Ibrahim Rugova]] presidenti i parë i Kosovës së pavarur, (V. [[2006]])
*[[1952]] - [[Visar Zhiti]], shkrimtar shqiptar
*[[1962]] - [[Vlado Buçkovski]], politikan maqedon
 
==Vdekje==
* [[1547]] - [[Hernán Cortés]], kompozitor spanjoll (*l. [[1485]].)
* [[1990]] - [[Aaron Copland]], kopozitor dhe dirigjent amerikan , (*l. [[1900]].)
 
==Festa dhe përvjetore==