Ndryshimi mes inspektimeve të "17 Dhjetor"

42 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''17 Dhjetori''' është dita e 351-të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 352-t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 14 ditë.
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Nëntor|Dhjetor|Janar}}
 
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Nëntor|Dhjetor|Janar}}
 
== Ngjarje ==
* [[1903]] - [[Vëllezërit Wright]] arritën të ftuturojnë me avionin e tyre Flayer dhe të kalojnë 37 në ajr. prelete čitavih 37 metara. Fluturimi ka zgjatë vetëm 37 sekonda.
 
== Lindje ==
{{DHJETOR}}
 
* [[1778]] - [[Humphry Davy]], kimist britanez
* [[1873]] - [[Ford Madox Ford]], letrar anglez
* [[1916]] - [[Esad Mekuli]], shkrimtar shqiptarë († [[1993]])
* [[1965]] - [[Damir Uzunoviq]], letrar boshnjak
* [[1975]] - [[Mayuko Aoki]], dubluese japoneze ([[seiyu]]).
 
== Vdekje ==