Ndryshimi mes inspektimeve të "12 Maj"

17 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ang:12 Þrimilcemōnaþ; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ang:12 Þrimilcemōnaþ; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Prill|Maj|Qershor}}
== Ngjarje ==
* [[1942]] - [[Holokausti]] : 1,500 hebrenj janë dërguar në dhomat e gazit në Aushvic.
* [[2003]]- Shpërthime në [[Riad]], të kryera nga [[Al Kaida]], vriten 26 vetë.
* [[2008]]- Tërmet në [[Wenchuan]] (rreth 8,0 shkallë) në provincën [[Sichuan]] të [[Kina|Kinës]], 69.000 viktima.
* [[2010]] - [[Libi]] 105 të vdekur nga rrëzimi i aeroplanit.
* [[2010]] - Katër të vdekur dhe disa të plagosur është bilanci i incidentit të armatosur që gjatë natës ka ndodhur në afërsi të fshatit [[Radushë]] të [[Shkupi]]t, mëson Alsat-M.
* [[1820]] - [[Florence Nightingale]], humaniste britaneze
* [[1828]] - [[Dante Gabriel Rossetti]], piktor dhe shkrimtar britanez
* [[1842]] - [[Jules Massenet]], kompozitor francez
* [[1845]] - [[Gabriel Fauré]], kompozitor francez
* [[1884]] - [[Bedřich Smetana]], kompozitor dhr dirigjent çek
* [[1907]] - [[Katharine Hepburn]], aktore amerikane
* Dita e Infermerisë në Kosovë
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
[[Kategoria:Maj]]
 
[[Kategoria:Maj]]
<!--interwiki-->
 
[[af:12 Mei]]
[[an:12 de mayo]]
[[ang:12a12 dæȝ Þrimilcemōnaðes/ȝƿÞrimilcemōnaþ]]
[[ar:ملحق:12 مايو]]
[[arz:12 مايو]]