Dallime mes rishikimeve të "Petraq Pilika"

7 bytes added ,  11 vjet më parë
korr.
(korr.)
'''Petraq Pilika''', lindi më [[3 qershor]] të vitit [[1924]], vdekur ne prill te vitit [[2009]], profesor, anëtar i Akademisë së Shkencave, Mësues i Popullit, qytetar nderi i [[Korça|Korçe]]s.
 
Ai studioi në Fakultetin e Mekanikës në Institutin e Lartë Pedagogjik. Ai dha një ndihmesë të madhe në krijimin dhe konsolidimin e shkollës shkencore shqiptare të matematikës. Është autor i shumë artikujve shkencorë. Njihet si autor i teksteve, “Teoria e funksioneve të ndryshorit real”, “Teoria konstruktive e funksioneve”, etj.