Dallime mes rishikimeve të "SQL"

43 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: hi:ऍसक्यूऍल; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: br:Lavar SQL)
v (roboti ndryshoj: hi:ऍसक्यूऍल; cosmetic changes)
'''[[SQL]] (''Structured Query Language'')''' është një [[Database|bazë të dhënash]] në gjuhën kompjuterike e projektuar për menaxhimin e të dhënave në [[RDBMS|sistemet e menaxhimit të bazës së të dhënave relative]] (''Relational data base management system''), dhe fillimisht i bazuar mbi [[Algjebra|algjebrën relative]]. Shtrirja e saj përfshin data query dhe update, krijimin dhe modifikimin e skemës, dhe kontrollin të të dhënave të aksesit.
== Historia ==
[[SQL]] u zhvilluar ne [[IBM]] nga Donald D. Chamberlin dhe Raymond F. Boyce në fillim të viteve 1970. Ky version, i quajtur fillimisht SEQUEL, është projektuar për të manipuluar dhe ripërtrij të dhënat e ruajtura në produkt origjinal të të dhënave relacionale të [[IBM]], (System R). Gjatë viti 1970, një grup në IBM San Jose Research Laboratory zhvilloj Sistemin R të menaxhimit të sistemit të bazës së të dhënave relacionale. Donald D.Chamberlin dhe Raymond F.Boyce fillimisht e quajtën Structured English Query Language (SEQUEL ose SEQL). Emri SEQUEL u ndryshua më vonë në [[SQL]] sepse "SEQUEL" ishte një markë e avio-kompanisë Hawker Siddeley e themeluar në [[Britania e Madhe|Britanin e Madhe]].
 
== Queries ==
Operacioni më i zakonshëm në [[SQL]] është query, i cili është paraqitet me komandën [[Select (SQL)|SELECT]]. [[Select (SQL)|SELECT]] rinxjerr të dhëna prej një ose më shumë tabela ose shprehje. Standard deklaratat [[Select (SQL)|SELECT]] nuk kanë efekte të vazhdueshme mbi bazën e të dhënave. Queries lejojnë përdoruesit për të përshkruar të dhënat e dëshiruar, duke lënë të sistemit të menaxhimit të bazës së të dhënave (DBMS) përgjegjës për planifikimin. Një pyetje përfshin një listë e kolonave që përfshihen në rezultatin përfundimtar menjëherë pas fjalen [[Select (SQL)|SELECT]]. ("*") Një yll mund të përdoret gjithashtu që të specifikojë se query duhet të paraqesë të gjitha kolonat e tabelave queries. [[Select (SQL)|SELECT]] është deklarata më e ndërlikuar në [[SQL]], me fjalë kyçe opsionale dhe dispozitat që përfshijnë.
 
== Elementet e gjuhës ==
* Formulimi
* Kushtet(klauzolat)
* Atributet
* Operatorët
 
== Manipulimi i të dhënave ==
Data Manipulation Language (DML) nën pjesë e SQL të përdorura për të shtuar, ndryshuar dhe për të fshir të dhëna .
== Kontrolli i të dhënave ==
Data Control Language (DCL) autorizon përdoruesit dhe grupet e përdoruesve për të hyrë dhe për të manipuluar të dhënat.
 
== Koha dhe data ==
* DATE
* TIME
* TIMESTAMP
* INTERVAL
 
== Shih edhe ==
[[Database]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
* [http://www.mcjones.org/System_R/SQL_Reunion_95/sqlr95.html ''1995 SQL Reunion: People, Projects, and Politics'', by Paul McJones (ed.)]: transcript of a reunion meeting devoted to the personal history of relational databases and SQL.
{{SQL}}
{{Stampa:Database}}
 
[[Kategoria:Përpunim i të dhënave]]
[[Kategoria:Database]]
[[ga:Teanga Struchtúrtha Iarratas]]
[[he:SQL]]
[[hi:SQLऍसक्यूऍल]]
[[hr:SQL]]
[[hu:SQL]]