Dallime mes rishikimeve të "1972"

193 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: lv:1972. gads)
 
== Ngjarje ==
* [[11 janarJanar]] - [[Pakistani Lindor]] riemron veten në [[Bangladesh]].
* [[24 janarJanar]] - Komandanti japonez [[Shoichi Yokoi]]u gjet i fshehur në xhumngëll në [[Guam]] ku fshihej që nga [[LDB]].
* [[Vllaznia Shkodër]], kampione e futbollit në Shqipëri.
 
== [[:Kategoria:Lindje 1972|Lindje]] ==
* [[11 janar]] - [[Amanda Peet]], [[aktore]] e [[ShBA]]
* [[21 janar]] - [[Sylejman Rushiti]], politikan shqiptarshqiptarë i Maqedonisë.
* [[24 janar]] - [[Naoshi Mizuta]], kompozitor japonez
* [[3 shkurt]] - [[Jesper Kyd]], kompozitor
* [[1 qershor]] - [[Chanel St. James]], aktore pornografike
==== Pa data ====
* [[Arbër Dhomi]], dirigjent shqiptar
:''Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre:''
* {{?}} - [[Arbër Dhomi]], dirigjent shqiptarshqiptarë
 
== [[:Kategoria:Vdekje 1972|Vdekje]] ==
* [[1 janarJanar]] - [[Maurice Chevalier]], këngëtar dhe aktor francez
* [[16 prillPrill]] - [[Jasunari Kavabata]], shkrimtar japonez (l. [[1899]])
 
[[af:1972]]