Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

17 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: jv:Đeravica; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ru:Джеравица)
v (roboti shtoj: jv:Đeravica; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Gjeravica during the night.jpg|thumb|250px|Gjeravica gjatë natës.]]
 
'''Gjeravica''' me 2.656 m lartësi mbidetare është maja më e lartë në [[Alpet Shqiptare]] (Bjeshket e Nemuna), edhe pse lartësia e vërtetë mund të jetë për disa metra më e madhe, ende e pakonfirmuar nga GPS. Radhitet si maja e dytë pas majës së malit Korab i cili gjendet në Alpet Shqiptare dhe ka lartësinë 2764 metra, [[Maja e Korabit|Mali i Korabit]] 41º48'N-20º30'E).
 
Kjo maje malore gjendet në perëndim të Kosovës, gjegjësisht në vargmalet e Bjeshkëve të Nemuna që ndajnë kufirin shtetëror të komunës së Deçanit me Shqipërinë. Maja e Gjeravicës gjendet në gjerësinë gjeografike veriore 42.53° dhe 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
Kjo është njëra nga atraksionet turistike më të vizituara nga alpinistët e shteteve të ndryshme që nga viti [[1975]].
 
== Lidhje të Jashtme ==
http://www.summitpost.org/mountain/rock/173204/-272-eravica.html
 
{{KO-gjeo-cung}}
 
[[CategoryKategoria: Male në Kosovë]]
 
[[bg:Жеравица]]
[[ga:Đeravica]]
[[it:Đeravica]]
[[jv:Đeravica]]
[[nl:Đeravica]]
[[nn:Đeravica]]