Dallime mes rishikimeve të "28 Qershor"

138 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
*[[1911]] – Samuel J. Battle u bë polici i parë afrikano-amerikan në New York City.
 
*[[1914]] – FrancisFranz Ferdinandi dhe zonja e tij u vranë nga një nacionalist serb në Sarajevë të Bosnjës.
 
*[[1919]] – U nënshkrua Traktati i Versajës duke i dhënë fund Luftës së Parë Botërore, saktësisht pesë vjet pas fillimit të saj.
 
*[[1942]] – Trupat gjermane ndërmorën një ofensivë për t’i marrë nën kontroll fushat sovjetike të naftës në Kaukaz dhe në qytetin e Stalingradit.
 
* [[1944]] - Luftës së Velegllavës. Ndeshja e parë, më e madhe, e mbrojtësve të kufirit shqiptar me njësitë sulmuese të armikut komunisto‑çetnik serb, filluar me sulmin në pozicionet e Kikës
 
*[[1945]] – Gjenerali amerikan, Douglas McArthur, deklaroi se e kishte shuar rezistencën japoneze në Filipine.
 
*[[1950]] – Forcat koreanoveriore morën nën kontroll Seulin, Korekryeqytetin e Koresë së Jugut.
 
*[[1954]] – Ushtarët francezë filluan tërheqjen nga provinca Tonkin e VjetnamitVietnamit.
 
*[[2001]] - U burgossh kryetari i [[Jugosllavia|Jugosllavisë]] [[Sllobodan Millosheviq]], dhe iu dorzuadorëzua Gjykatës NdërkombtareNdërkombëtare për krime në [[Haga|Hagë]], kryetar i parë i një shteti që i është dorzuardorëzuar gjygjitGjykatës ndërkombëtarëNdërkombëtare.
 
==Lindje==
*[[1867]] - [[Luixhi Pirandelo]], dramaturg dhe shkrimtar italian (v. [[1936]])
*[[1960]] - [[John Elway]], lojtar futbolli amerikan
*[[1961]] - [[Jeff Malone]], lojtar basketbolli amerikan
*[[1971]] - [[Tichina Arnold]], aktore amerikane
*[[1971]] - [[Louise Bagshawe]], novelist dhe politikan britanik
*[[1971]] - [[Fabien Barthez]], futbollist frengfrancez
 
==Vdekje==
* [[1568]] - [[Primož Trubar]], protestantreformator shpirteroreprotestant sllovenlslloven
* [[19141836]] - [[FranzXhejms FerdinandMadison]], austropresidenti i katërt i SHBA-hungarezsë (l. [[1751]])
* [[1914]] - [[Franz Ferdinand]], arqidukë i Austrisë (l. [[1863]])
* [[1967]] - [[Oskar Maria Graf]], letrar gjerman
* [[1968]] - [[Otto Hahn]], kimist dhe fizikant gjerman