Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Tiranës"

v
roboti ndryshoj: tr:Tiran ilçesi; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: war:Tirana (distrito))
v (roboti ndryshoj: tr:Tiran ilçesi; cosmetic changes)
Rrethi i Tiranes ka nje popullsi prej 1.289.417(2009) banore dhe qyteti i Tiranes ka 1.135.874 banore(2009). Tirana eshte kryeqyteti i Shqiperise dhe eshte qyteti me i madh ne rajonin ballkanik.
== Vendbanimet ==
* [[Tirana]] (me 11 lagje)
* [[Kamza]]
** Bathore
** Bulçesht
** Valias
** Zall-Mner
* [[Vora]]
** Gërdec
** Gjokaj
** Sharga
** Vora
* [[Komuna e Baldushkut]]
** Baldushk
** Balshaban
** Domje
** Mukaj
* [[Komuna e Dajtit]]
** Brrar
** Darshen
** Surrel
** Tujan
* [[Komuna e Farkës]]
** Farka e Madhe
** Farka e Vogël
** Yrshek
** Yzberisht
* [[Komuna e Krrabës]]
** Krraba
** Mushqeta
** Skutera
* [[Komuna e Ndroqit]]
** Çalaberzeza
** Grebllesh
** Zbarqe
** Zhurje
* [[Komuna e Paskuqanit]]
** Babrru
** Fusha e Kerçikëve
** Paskuqan
** Shpata
* [[Komuna e Petrlës]]
** Barbas
** Daias
** Shytaj
** Stërmas
* [[Komuna e Pezës]]
** Dorez
** Gjysylkane
** Pezë Helmas
** Varosh
* [[Komuna e Prezës]]
** Ahmetaq
** Breg-Shkoza
** Palaq
** Preza
* [[Komuna e Shëngjergjit]]
** Biza
** Burimas
** Vakumona
** Verri
* [[Komuna e Vaqarrit]]
** Allgjata
** Arbana
** Vaqarr
** Vishaj
* [[Komuna e Zall-Bastarit]]
** Bastar i Mesëm
** Bastar-Murriz
** Zall-Dajt
** Zall-Mner
* [[Komuna e Zall-Herrit]]
** Çerkezë-Morina
** Dritas
 
== Shiko edhe këtë ==
* [[Qarku i Tiranës]]
* [[Tirana]]
 
== Lidhje të jashtme ==
{{Shqipëria}}
 
[[CategoryKategoria:Rrethe në Shqipëri]]
 
[[Category:Rrethe në Shqipëri]]
 
[[ca:Districte de Tirana]]
[[sr:Област Тирана]]
[[sv:Tiranë distrikt]]
[[tr:Tiran İlçesiilçesi]]
[[ur:ضلع تیرانا]]
[[war:Tirana (distrito)]]