Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku i Fierit"

korr.
v (roboti ndryshoj: cs:Fier (kraj))
(korr.)
|FIGURA = Qarku i Fierit.png
}}
'''Qarku i Fierit''' i është një nga 12 qarqet në [[Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 6.887 km².. Qarku i Fierit i përfshin [[Rrethi i Fierit|rrethin e Fierit]], [[Rrethi i Lushnjës|rrethin e Lushnjës]] dhe [[Rrethi i Mallakastrës|rrethin e Mallakastrës]]. Qendra e Qarkut të Fierit ndodhet në qytetin e [[Fieri|Fierit]]. ISO 3166-2-Code është AL-04. Qarku i Fierit kufizohet në veri me [[Qarku i Durrësit|Qarkun e Durrësit]], në veriperëndim me [[Deti Adriatik|detin adriatik]], në Verilindje me [[Qarku i Elbasanit|qarkun e Elbasanit]], në lindje me [[Qarku i Beratit|qarkun e Beratit]], në juglindje me [[Qarku i Gjirokastrës|qarkun e Gjirokastrës]] dhe në jug me [[Qarku i Vlorës|qarkun e Vlorës]]. Qarku i Elbasanit ka një popullsi prej 374.948<ref>[http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorë. Si edhe në qarkun e Elbasanit rrjedh edhe këtu në qarkun e Fierit lumi [[Shkumbini]]. Qarku i Fierit është dominuar nga zona e [[Myzeqe|Myzeqes]]. Shumë i njohur është qarku për shkakë të vendit historik e [[Apolonia|Apolonis]].
 
== Galeria ==