Ndryshimi mes inspektimeve të "Kajro"

3 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ckb:قاھیرە)
[[Skeda:View from Cairo Tower 31march2007.jpg|thmb|right|300px]]
[[Skeda:Eg-map.png|right|thumb|300px]]
'''Kairo''' ([[gjuha arabe|arabisht]] القاهرة; [[gjuha latine|latinisht]]:/ al-Qāhirah,) është kryeqytetkryeqyteti i [[Egjipti]]t .
== Të dhëna demografike ==
Llogaritet se i ka rreth 15.2 milion banore dhe radhitet në vendin e 13 në botë sipas numrit të banorëve.
== Pozita gjeografike ==