Dallime mes rishikimeve të "Cerrca"

315 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{Pp}}
Cërrca, është një fshat me 300 shtëpi në veriperëndim të Kosovës, në kufirin me Serbinë. Për standardet kosovare, Cërrca është një fshat mjaft i përparuar. Krahasuar me pjesën më të madhe rurale të Kosovës, Cërrca është mjaft mirë e lidhur me zonat tjera. Ajo është vetëm 3 km nga Istogu, që është qendër administrative komunale dhe rruga kryesore nga Istogu për në Pejë kalon përmes fshatit. Në perëndim të rrugës kryesore gjendet mali i Mokrës, që ngrihet i thepisur në 1.900 m lartësi mbi nivelin e detit, me kullota të mira për bagëtitë në verë.
 
{{Infobox KS fshat| height="200"
|Titulli = [[Cërrcaj]]
| emri= Cërrca
| komuna= [[Burimi]]
| banor=
| posta=
| telefoni=
| lartësia=
| latitude=
| longitude=
| web=
}}
 
'''Cërrca''', është fshat në komunën e Burimit, në Kosovë
Cërrca, është një fshat me 300 shtëpi shtrihet në veriperëndim të Kosovës, në kufirin me Serbinë. Për standardet kosovare, Cërrca është një fshat mjaft i përparuar. Krahasuar me pjesën më të madhe rurale të Kosovës, Cërrca është mjaft mirë e lidhur me zonat tjera. Ajo është vetëm 3 km nga Istogu, që është qendër administrative komunale dhe rruga kryesore nga Istogu për në Pejë kalon përmes fshatit. Në perëndim të rrugës kryesore gjendet mali i Mokrës, që ngrihet i thepisur në 1.900 m lartësi mbi nivelin e detit, me kullota të mira për bagëtitë në verë.
Tradicionalisht, delet dhe gjedhet kanë qenë shtylla kryesore e ekonomisë lokale dhe burrat e kalonin muajt e ftohte të dimrin ne male me bagëtinë e tyre. Në lindje të rrugës kryesore, shtrihet fusha pjellore e Dukagjinit, prej ku Drini i Bardhë ushqehet me reshjet malore. Për shekuj me radhë, rrjedhat malore kanë mundësuar punën e mullinjve me ujë dhe kanë siguruar ujitje për kopshtarinë.
Popullsia totale: 1980 banore
Numri I familjeve: 300
{{KO-gjeo-cung}}
Per me shume vizitoni www.Istogu.com
[[Category:Fshatra në komunën e Burimit]]
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]