Ndryshimi mes inspektimeve të "Ngarkesa elektrike"

v (roboti shtoj: cy:Gwefr drydanol ndryshoj: yo:Agbára onítanná)
 
== Vetitë ==
Përveç vetive të përshkruara në artikujt në lidhje me [[Elektromagnetizmi|elektromagnetizmin]], ngarkesa është një madhësi e cila zotron [[invariancë relativistike]]. Kjo do të thotë se çdo grimcë që ka ngarkuar ''Q'', pa marrë parasysh se sa shpejt shkon, gjithmonë ka ngarkesë ''P''. Kjo veti është verifikuar eksperimentalisht duke treguar se ngarkesa e ''një'' [[bërthama atomike | bërthame]] [[heliumi]] (dy [[Protoni|protone]] dhe dy [[Neutroni|neutron]]e të lidhuar së bashku në një bërthamë që lëviz me shpejtësi të lartë) është e njëjtë si ''dy'' bërthama [[deuterium]]i (një proton dhe një neutron të lidhur së bashku, por duke ecur shumë më ngadalë se si do te ishin ne një bërthamë heliumi).
 
== Ligji i ruajtjes së ngarkesës elektrike ==
1.603

edits