Dallime mes rishikimeve të "Johann Wolfgang Döbereiner"

v
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: zh:德贝莱纳)
[[FiguraSkeda:Johann_Wolfgang_D%C3%B6bereiner.jpg|thumb|Johann Wolfgang Döbereiner]]
 
'''Johann Wolfgang Döbereiner''' lindi më [[13 dhjetor]] 1780 në [[ Hof]], [[Gjermani]] dhe vdiq më [[24 mars]] 1849 në [[Jena]]. Ishte kimist gjerman, i cili njihet edhe si parapropozues për formimin e sistemit periodik dhe me kontrollimin e [[Platin]]it shkoi në rrugën e [[Katalizatori|katalizës]].
 
[[CategoryKategoria:Kimistë gjermanë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1780 ]]
[[CategoryKategoria:Vdekje 1849 ]]
 
[[ca:Johann Wolfgang Döbereiner]]
[[ru:Дёберейнер, Иоганн Вольфганг]]
[[sv:Johann Wolfgang Döbereiner]]
[[uk:Йоганн Вольфганг Деберайнер]]
[[zh:德贝莱纳]]