Dallime mes rishikimeve të "Frederik Barbarosa"

v
Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/
v (roboti ndryshoj: gl:Federico I Barbarroxa)
v (Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/)
[[Skeda:Friedrich-barbarossa-und-soehne-welfenchronik 1-1000x1540.jpg|thumb|right|Friedrich Barbarossa]]
'''Friedrich I''' i njohur si '''''Barbarossa''''' (* diku [[1122]], ndoshta ngat [[Weingarten]] (Altdorf) te [[Ravensburg]]u ; † [[10 Qershor]] [[1190]] te lumi [[Göksu|Saleph]], ngat [[Silifke|Seleucia]]) nga Shtëpia Fisnike Gjermane [[Staufer]], ka qen prej vitit [[1147]] deri në vitin [[1152]], i njohur me Emrin Friedrich III. [[Principata Schwaben|Fisniku i Schwaben]]. Prej vitit [[1152]] ka qen [[Mbret Romako-gjerman|Mbret romako-gjerman (''rex romanorum'')]] dhe prej vitit [[1155]] si [[Perandor romako-gjerman|Perandor]] i [[Perandoria e Shenjt Romake|Perandorisë se Shenjt Romake]]. Emri ''Barbarossa'' ka domethenjen ''barba'' "mjekër", ''rossa'' "e kuqë" emri i ësht japur nga [[Italianet]] sepse e ka pasur mjekrën e kuqë.
 
12

edits