Ndryshimi mes inspektimeve të "Deti i Vdekur"

v
roboti shtoj: ku:Deryaya Mirî; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ku:Deryaya Mirî; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Israel-i-map.gif|260px|thumb|Shtrirja gjeografike e Detit të Vdekur]]
[[FiguraSkeda:Dead sea sunset.jpg|thumb|260px|Pamje nga Deti i Vdekur]]
'''Deti i Vdekur''', ''(në gjuhën hebre : ים המלח‎) ; ( arabe : البحر الميت‎)'', është liqen në [[Lindjen e Afërme]] por shpesherë e quajmë det.Cilësohet si deti më i kripur në botë. Kripesia është aq e madhe sa që në të nuk ka jetë, përvec disa mikroorganizmave-bakterje. Është det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajnë Izraeli dhe Jordania, dhe e ka nji rrjedhë, lumin [[Jordan]]. Kripesia e tij është 30%, gjë që është 9 herë më e lartë se uji i zakonshëm i detrave. Është i gjatë 67 km dhe i gjërë deri në 18 km. Deti i Vdekur njeheresh është lartësia më e vogël e tokës, ndërsa sipërfaqja e tij është në -418 metra të lartësisë mbidetare dhe gjithnje është duke rënë. Thellësia e detit të vdekur është 330 m.
 
Uji i detit të Vdekur kryesisht është i nxehtë, dhe nxemja e tij nuk është e nevojshme. Për shkak se uji është shume i kripur e ka dendësinë te madhe. Në 35 metrat e sipërme kripesia është 30 – 40 % dhe temperature arrijnë 19 -37 gradë celsius. Në këtë gjendje nuk është e mundur futja në ujë deri në qafë, sepse trupi i njeriut ngrihet mbi ujë porsa hyn në ujë në lartësinë e gjoksit, kështu që notimi është pothuajse i pamundur përshkak se trupi qëndron në sipërfaqe. Kujdesi duhet të jetë i lartë që ndonje pike uji mos të depërtoje në sy, sepse është e domosdoshme shpëlarja me ujë të zakonshëm, - deti është aq i kripur sa që është e pamundur hapja e syve.
 
Përshkak të kripesise uji i Detit të Vdekur është shumë i shërueshëm. Pas daljes nga uji trupi mbetet i mbuluar me një shtresë të trashë të kripës, e cila me kalimin e kohës vepron në lëkurë.Në fund të detit është edhe shtresa e baltës më të cilën njerzit bëjnë lyerjen e trupit për shëndet më të mirë.
 
{{gjeo-cung}}
 
[[CategoryKategoria:Dete]]
 
[[an:Mar Muerta]]
[[ko:사해]]
[[ksh:Duud Meer]]
[[ku:Deryaya Mirî]]
[[la:Mare Mortuum]]
[[lb:Doudegt Mier]]