Rrethi i Tiranës: Dallime mes rishikimesh

1.971 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v roboti ndryshoj: tr:Tiran ilçesi; cosmetic changes
No edit summary
Rreshti 1:
Rrethi i Tiranes ka nje popullsi prej 1.289.417(2009) banore dhe qyteti i Tiranes ka 1.135.874 banore(2009). Tirana eshte kryeqyteti i Shqiperise dhe eshte qyteti me i madh ne rajonin ballkanik.
== VendbanimetNdarja administrative ==
Rrethi i Tiranës përbëhet nga 3 bashki dhe 16 komuna që janë:
* [[Tirana]] (me 11 lagje)
* [[KamzaBashkia Tiranë]]
*[[Bashkia Kamëz]]
** Bathore
*[[Bashkia Vorë]]
** Bulçesht
*[[Komuna Baldushk]]
** Frutikultura
*[[Komuna Balshaban]]
** Laknas
*[[Komuna Bërxullë]]
** Valias
*[[Komuna Bërzhitë]]
** Zall-Mner
* [[VoraKomuna Dajt]]
*[[Komuna Farkë]]
** Gërdec
*[[Komuna Kashar]]
** Gjokaj
*[[Komuna Krrabë]]
** Kuç
*[[Komuna Ndroq]]
** Marikaj
*[[Komuna Paskuqan]]
** Marqinet
*[[Komuna Petrelë]]
** Picar
*[[Komuna Pezë]]
** Sharga
*[[Komuna Prezë]]
** Vora
* [[Komuna e BaldushkutShëngjergj]]
*[[Komuna Vaqar]]
** Baldushk
*[[Komuna Zall-Bastar]]
** Balshaban
*[[Komuna Zall-Herr]]
** Fushas
 
** Isufmuçaj
 
** Kakunj
 
** Koçaj
 
** Mumajes
 
** Mustafakoçaj
 
** Parret
** Shënkoll
** Shpat i Sipërm
** Shpat
** Vesqi
** Vrap
* [[Komuna e Bërzhitës]]
** Babitaj
** Bërzhita
** Dobresh
** Fravesh
** Iba
** Iba e Poshtme
** Kllojka
** Kus
** Lugë-Shalqiza
** Mihajas-Cirme
** Pashkashesh
** Pëllumbas
** Rozavera
* [[Komuna e Bërxullit]]
** Bërxull
** Bërxull-Kodër
** Brukë
** Domje
** Mukaj
* [[Komuna e Dajtit]]
** Brrar
** Darshen
** Ferraj
** Lanabregas
** Linza
** Murth
** Priska e Madhe
** Qafmolla
** Selbe
** Shishtufina
** Shkalla
** Surrel
** Tujan
* [[Komuna e Farkës]]
** Farka e Madhe
** Farka e Vogël
** Lundër
** Mjull Bathore
** Sauk
** Selita
* [[Komuna e Kasharit]]
** Kashar
** Katund i Ri
** Kus
** Mazrek
** Mezez
** Yrshek
** Yzberisht
* [[Komuna e Krrabës]]
** Krraba
** Mushqeta
** Skutera
* [[Komuna e Ndroqit]]
** Çalaberzeza
** Grebllesh
** Kërçukje
** Lagje e Re
** Menik
** Ndroq
** Pinet
** Sauqet
** Shesh
** Zbarqe
** Zhurje
* [[Komuna e Paskuqanit]]
** Babrru
** Fusha e Kerçikëve
** Fushë Paskuqan
** Kodër
** Kodra e Kuqe
** Kodra Paskuqan
** Paskuqan
** Shpata
* [[Komuna e Petrlës]]
** Barbas
** Daias
** Durishti
** Fikas
** Gurra e Madhe
** Gurra e Vogël
** Hekal
** Kryezi
** Mangull
** Mullet
** Përcellesh
** Petrela
** Picall
** Qeha
** Shenkoll
** Shytaj
** Stërmas
* [[Komuna e Pezës]]
** Dorez
** Gjysylkane
** Greca
** Gror
** Maknor
** Pajana
** Peza e Madhe
** Peza e Vogel
** Pezë Helmas
** Varosh
* [[Komuna e Prezës]]
** Ahmetaq
** Breg-Shkoza
** Gjeçaj
** Gjeçaj-Fushë
** Ndërmjetës
** Palaq
** Preza
* [[Komuna e Shëngjergjit]]
** Biza
** Burimas
** Derje
** Domje
** Façesh
** Faga
** Parpuja
** Shëngjergj
** Shengjin
** Ura
** Vakumona
** Verri
* [[Komuna e Vaqarrit]]
** Allgjata
** Arbana
** Bultica
** Damjan-Fortuz
** Gropaj
** Lalm
** Prush
** Sharra
** Vaqarr
** Vishaj
* [[Komuna e Zall-Bastarit]]
** Bastar i Mesëm
** Bastar-Murriz
** Besh
** Bulçesh
** Dajt
** Mner i Sipërm
** Selita Mali
** Shëngjin i Vogël
** Vilëz
** Zall-Bastar
** Zall-Dajt
** Zall-Mner
* [[Komuna e Zall-Herrit]]
** Çerkezë-Morina
** Dritas
** Herraj
** Kallmet
** Pinar
** Priska e Vogël
** Qinam
** Radhesh
 
== Shiko edhe këtë ==