Dallime mes rishikimeve të "Hendboll"

1 byte added ,  11 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti ndryshoj: br:Mell-dorn)
 
== Historiku==
Origjina e hendbollit daton që në Greqinë antike ku perdorej termi urania. PoashtuPo ashtu rrënjët e hendbollit mund të gjindengjenden edhe në Romën e lashtë, ku përdorej termi harpaston. Lojra të ngjajshme me hendbollin janë luajtur edhe ne Francë.
Gjatë shekullit të XIX, ekzistonin sporte shumë të ngjajshme me hendbollin veçanërisht në Danimarkë ( sporti quhej haandbold), në Bohemi dhe Slovaki (hazena), në Ukrainë (gandbol), në Gjermani (torball) si dhe verzionetversionet e këtij sporti në Irlandë dhe Uruguaj.
 
Hendbollin siç e njohim sot, është formuar në fund të shekullit te XIX, në Evropën Veriore, kryesisht në Danimarkë, Gjermani, Norvegji dhe Suedi. Regullat e para të hendbollit modern I shkroi danezi Holger Nielsen në vitin 1898 dhe i publikoi at one vitin 1906.
Anonymous user