Dallime mes rishikimeve të "Mahmud Ahmedinezhad"

ska përmbledhje të redaktimeve
Ahmedinezhad mban titullin e doktorit të shkencave, ndërsa në politikë njihet si konservator i pikëpamjeve islamike shiite dhe një kundërshtar i madh i [[SHBA]]-ve dhe [[Izrael]]it. Telashet e Ahmedinezhadit janë dështimi i planit të tij ekonomik si dhe marrëdhëniet me botën e jashtme. Ai ka mbrojtur programin bërthamor të Iranit, me gjithë kundërshtimin e botës perëndimore. Njëherësh, gjendja e rëndë e të drejtave të njeriut dhe të grave nuk ka ndryshuar gjatë gati një mandati presidence të Ahmedinezhadit.
 
Kryetari iranian është figurë tejet kundërthënëse dhe komentet e tij kanë bërë që të njihet si njeri dhunshëm dhe luftëdashës. Së fundi, pohimi i tij në një konferencë të OKB-së se Izraeli është shtet i ndërtuar në baza raciste u përcoll nga braktisja e sallës ku ai po mbante fjalim. Izraelin e quan "Regjim Sionist", dhe pohon se janë kundër [[Sionizmi|Sionizmit]] e jo kundër Hebrenjëve. <ref>http://www2.irna.com/tr/news/view/menu-448/1009063201125518.htm</ref>
 
Në zgjedhjet presidenciale 2009, Ahmedinezhad u sfidua nga dy kandidatë reformistë, ish-kryeministri [[Mir Hosein Musavi]] dhe ish-kryeparlamentari Mehdi Karubí, dhe një konservator, ushtaraku dhe ekonomisti Mohzen Rezai. Ahmedinezadh u rizgjodh me mbi 60% të votave, ndonëse kandidati i dytë, Musavi, nuk e ka pranuar akoma disfatën, duke u thirrur në parregullsi zgjedhore.
107

edits