Ndryshimi mes inspektimeve të "Albert II i Belgëve"

v
roboti ndryshoj: io:Albert 2ma di Belgia; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: io:Albert 2ma di Belgia; cosmetic changes)
[[Skeda:King Albert II of Belgium.jpg|thumb|right|Albert II (2005)]]
 
'''Albert II''' (i lindur më [[6 qershor]] [[1934]] në [[Bruksel]] ; më emer te plotë ''Albert Felix Humbert, Theodor Christian Eugen Maria''), që nga viti 1993, është i gjashti [[Mbret|Mbreti i Belgjikës]] nga [[Dhoma e Saksonisë dhe Koburg-Gotha]]. Ai pasoi vëllanë e tij pa fëmijë më të moshuar të fronit [[Baudouin]] ose ne Hollandisht Baudewijn (1930-1993).
 
== Jeta ==
 
Albert II, lindi në [[1934]] '''në Kështjellën Stuyvenberg''' në [[Bruksel]]. Ai është djali më i vogël i Mbretit [[Leopold III.(Belgjikë)|Leopold III]] dhe gruas së tij të parë princeshës [[Astrid nga Suedia]] e cila vdes në nje aksident komunikacioni një vit pasi lindi princi Alberti II. Vëllai dhe e motra e tij janë [[Joséphine Charlotte e Belgjikë|Joséphine Charlotte]] ([[1927]]-[[2005]]) dhe Baudouin ([[1930]]-[[1993]]). Përveç kësaj, ai ka një tjetër vëlla nga babai [[Alexander]] (* 1942) dhe dy gjysmë-motra, Marie-Christine (* [[1951]]) dhe Marie-Esmeralda (* [[1956]]) nga martesa e dytë e babait të tij.
 
Në fillim të [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë botërore]], princi iku me vëllain dhe motrat e tij në [[Francë]] dhe më pastaj në [[Spanjë]]. Megjithatë, ata u kthyen në [[Belgjikë]] më [[1940]] ku dhe jetuan në [[Laeken]] Leken dhe në [[Ciergnon]]. Më [[1944]] ai, babai i tij, vellai dhe motra shkojnë në [[Gjermani]] dhe më vonë në [[Austri]]. Pas çlirimit [[1945]] deri në [[1950]] familja jetoj në [[Pregny]] të [[Zvicër|Zvicrës]] ku njekohësisht, ne kete kohe princi Albert II vijoj mesime ne nje shkollë private (Instituti Rosey).
 
[[Skeda: 2 Euro belgique.gif | thumb | la | Albert II i Belgjikës në monedhën metalike dy euroshe]]
[[hu:II. Albert belga király]]
[[id:Albert II dari Belgia]]
[[io:Albert 2ma di Belgia]]
[[is:Albert 2. Belgíukonungur]]
[[it:Alberto II dei Belgi]]