Dallime mes rishikimeve të "10 Korrik"

9 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ta:சூலை 10; cosmetic changes
v (roboti shtoj: mn:7 сарын 10)
v (roboti ndryshoj: ta:சூலை 10; cosmetic changes)
 
== Ngjarje ==
* [[1850]] – Nënkryetari amerikan, [[Millard Fillmore]], mori presidencën, pas vdekjes së presidentit Zachary Taylor.
 
* [[1890]] – [[Wyoming]] u bë shteti i 44-t i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
 
* [[1943]] – Forcat amerikane dhe britanike pushtuan Sicilinë gjatë Luftës së Dytë Botërore.
 
* [[1951]] – Në [[Kaesong]] filluan bisedimet për përfundimin e luftës koreane.
 
* [[1964]] – U lansua albumi "A Hard Day's Night" i “Beatlesave”.
 
* [[1973]] – [[Bahamet]] fituan pavarësisë, pas pushtimit kolonial treqindvjeçar britanik.
 
* [[1989]] - [[Mel Blanc]], zëri i personazheve të filmave të animuar, Bugs Bunny, Daffy Duck dhe Porky Pig, ndërroi jetë në moshën 81-vjeçare.
 
* [[1991]] – [[Boris N. Yeltsin]] dha betimin si kryetari i parë i zgjedhur me vota demokratike i Republikës Ruse.
 
* [[1995]] – Nobelistja [[Aung San Suu Kyi]] u lirua përkohësisht nga arresti mbi gjashtëvjeçar shtëpiak në Birmani.
 
== Lindje ==
[[sv:10 juli]]
[[sw:10 Julai]]
[[ta:ஜூலைசூலை 10]]
[[te:జూలై 10]]
[[th:10 กรกฎาคม]]